Agora Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Agora nerede?

Agora (Yunanca: Ἀγορά, Agorá), antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.

Tarihi Agora nerede?

Agora Antik Kenti Tarihi İzmir’de bulunan Agora Antik Kenti M.Ö. 4. yüzyılda Smyrna isimli Antik kentin taşınmış olduğu Pagos’un kuzey tarafında bulunur. Etrafında çeşitli kamu binaları da bulunmaktadır. Agora Antik Kenti devlet işlerinin görüldüğü yerdir.

Agora Antik Kenti nedir?

İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde bulunan Agora antik kenti, Roma Dönemi’ne (M.S. 2. yy) tarihlenir. “ Agora ” sözcüğü, “ kent meydanı, çarşı, pazar yeri” anlamına gelir. Hippodamos şehir planına uygun olarak, merkeze yakın bir yerde üç kat halinde inşa edilmiştir.

Izmir Agora kaç yıllık?

İzmir ‘in son 2 bin 300 yıllık geçmişine tanıklık eden antik kentte, İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle koordinasyon halinde hazırlanan “ Agora ve Çevresi Koruma – Geliştirme ve Yaşatma Projesi” çerçevesinde başlayan çalışmalarla, 1930’lu ve 1980’li yıllarda başlayıp tamamlanamayan kazılar sürdürüldü.

Erythrai Antik Kenti nerede?

Erythrai antik yerleşimi İzmir Karaburun Yarımadası’nda, İzmir’den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Çeşme’nin Ildırı Köyü’nde yer almaktadır.

Allianoi antik kenti nerede?

Allianoi İzmiri, Bergama ilçesi sınırları içinde, Bergama-İvrindi karayolunun 18. km.’sinde, Bergama’nın kuzeydoğusunda, Yortanlı Barajı gölet alanının tam ortasında, Paşa Ilıcası Mevkii’nde yer alan bir Misya antik kenttir.

You might be interested:  Arkeoloji Ne Demek?

Agora meyhanesi neresi?

İstanbul’un Balat semtindeki ” Agora Meyhanesi “, Sultan Abdülhamit’in gayrimüslimlerin sosyal yaşamına gösterdiği hoşgörünün günümüze yansıması olarak değerlendiriliyor.

Agora Kapısı nerede?

Daha önceden Dor düzeniyle yapılmış bir Propylon’un yerine inşa edilmişti ve günümüzde Türkiye’de bulunan Milet antik kentindeki bir market ya da Agora ‘nın girişi kapısıydı.

Teos Antik Kenti hangi günler açık?

Teos Antik Kenti Ziyaret Saatleri – Yaz dönemi: 08.00- 19.00 saatleri arası. – Kış dönemi: 08.30- 17.30 saatleri arası.

Smyrna Antik Kenti kaç yaşında?

İzmir’de MÖ 3000’lere kadar yerleşim izlerine rastlansa da Smyrna kentinin kuruluşu MÖ 1050 yıllarına uzanır.

Agorada neler var?

Agora Alışveriş Merkezi, seçkin markalardan oluşan giyim, aksesuar, ayakkabı /çanta, kozmetik, gurme cafe ve restaurantları, ev tekstil, elektronik, mücevherat, kişisel bakım, eğlence merkezi, sinema, ev eşyası, gibi geniş ürün ve marka yelpazesiyle tüm alternatifleri aynı anda sunan tek alışveriş merkezi olma

Agora mekanında hangi işler yapılırdı?

Agora, Yunan aleminin büyük sitelerinde toplum hayatının merkezidir. Ticaret ve endüstri geliştikçe, bu işle uğrasan zümreler, çalışma sahası olarak liman ve agora yakınını seçmeye başladılar. Artık, evvelce toplanma yeri olan stoa ve portik’ler, mübadele, depo veya satış binaları olarak kullanılıyordu.

Agora hangi yıl?

Agora – film 2009 – Beyazperde.com.

Izmir Agora ne zaman yapıldı?

İzmir Agorası veya Smyrna Agorası, günümüzde İzmir ‘in Konak ilçesinde bulunan ve MÖ 4. yüzyılda kurulan agoradır. Zamanında kentin devlet agorası olarak işlev gördü. MS 178’de meydana gelen depremin ardından Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un desteğiyle yeniden inşa edildi.

Agora izmir nasıl gidilir?

Agora AVM Nasıl Gidilir?

  1. Toplu Taşıma Aracıyla;
  2. Şehir merkezinden Balçova, Narlıdere, Sahil Evleri, Güzelbahçe, Urla, Seferihisar’a giden Eshot otobüsleri ve üçkuyular’dan Sahil Evleri ve Güzel Bahçe’ye giden minibüsler ile gelebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *