FAQ: Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede?

Aspendos Antik Kenti Tiyatrosu Nerede?

Aspendos Antalya ‘nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunan Aspendos Antik Kenti; amfi tiyatrosuyla dünyaca bilinen bir Antik Kent olarak ülkemiz miraslarından biridir. Aspendos bölgesi Antalya ‘nın 8 kilometre doğusunda bulunmaktadır.

En eski antik tiyatrolar hangi millete aittir?

Yerleşim. Aspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir.

Aspendos giriş ücreti ne kadar?

Giriş Ücreti: 60 TL – Durum: SADECE AKRAPOL KISMI KAPALIDIR.

Aspendos Açık Hava Tiyatrosu Nerede?

Aspendos kenti, antik tiyatrosu ile meşhur olan ve Antalya’da yer alan bir kenttir. Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın Serik ilçesinde yer alır ve Aspendos kentinin en önemli yapısı olarak bilinmektedir. Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aspendos Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Aspendos Antik Kenti giriş ücreti gibi konuları detaylı olarak derledik. Aspendos Antik Kenti, Romalılar tarafından açık hava tiyatro olarak inşa edilmiş bir değerdir.

Antalyadan Aspendos a nasıl gidilir?

Bunun için önce TC93 veya TC94 otobüsleri ile Antalya Otogarı’na gitmek gerekiyor. Otogardan ise Antalya ‘nın Serik ilçesine giden otobüslere binmelisiniz. Bunun ücreti 7 TL. Son olarak, otobüsün sizi indireceği küçük duraktan ise tam Aspendos Tiyatrosu’nun önünden geçen minibüslere binmeniz lazım.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeoloji Mezunları Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapabilir?

Roma antik tiyatrosu hangi döneme aittir?

6. ve 5. yüzyıllarda ortaya çıkmış; M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren taştan yapılmış tiyatrolar görülmeye başlanmıştı.

Anadolu’nun en iyi korunmuş Helenistik tiyatrosu nerededir?

İzmir’in Urla ilçesinde bulunan Klazomenai Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında Helenistik döneme ait ve yaklaşık 5 bin kişilik olduğu tahmin edilen tiyatro kalıntılarına ulaşıldı.

Efes Antik tiyatrosu hangi döneme aittir?

Antik Kentte bulunan ve dönemin en büyük açık hava tiyatrosu özelliğini taşıyan Efes Antik Tiyatrosu 24 bin kişi kapasitelidir. Panayır Dağı’nın güney eteklerinde yer alan tiyatro, ilk olarak Helenistik Dönemde inşa edilmiştir. Bugün görülen kalıntılar MS 1. ve 2’nci yüzyıla aittir.

Aspendos Antik Kenti müze kart geçerli mi?

Aspendos Tiyatrosu ve Antik Kenti Giriş Ücreti 2021 * Aspendos ‘a girişlerde Müzekart geçerli. 60 TL karşılığında Müzekart+ çıkarttırarak 1 yıl boyunca bir çok müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Myra Antik Kenti hangi günler açık?

Myra antik kentine ziyaret saatleri kış ve yaz dönemi olarak farklılık göstermektedir. Yaz döneminde 08:30 ila 19:30 arası giriş sağlanırken, kış döneminde ise 08:30 ila 17:30 arası kente giriş sağlanmaktadır.

Aspendos nerede hangi ilde?

Aspendos veya Belkıs Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Aspendos Hangi Turizm?

Şehir, bölgenin en büyük nehirlerinden Köprüçay (Antik Eurymedon) yakınlarındaki tepe düzlüğünde kurulmuştur. Akdeniz ile ulaşımını ve gelişmesini yakınındaki nehre ve dolayısıyla çevresindeki bereketli topraklara borçlu olan Aspendos ‘ta bugün çoğunlukla tiyatro ve suyolları ziyaret edilir.

Aspendos Antik Kenti nasıl gidilir?

Tiyatroya gidebilmek için ilk olarak Antalya’nın Serik ilçesine gidilmesi gerekiyor. Antalya Otogarına gittikten sonra oradan Serik ilçesine giden otobüslere binerek ilçeye ulaşıyorsunuz. Şoför sizi Aspendos Tiyatrosu’nun önünden geçen minibüslerin olduğu durakta indiriyor. Buradan da minibüsle devam ediyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *