FAQ: Gordion Antik Kenti Nerede?

Gordion Antik Kenti ne amaçla yapılmış?

Bu küçük köyün hemen yanında yer alan Tümülüsler müze ve ören yeri olarak kullanılmaktadır. 1963 yılından itibaren de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Gordion Antik Kenti M.Ö. 800’lü senelerde Frig Kralı olan Gordios’un başkent haline getirdiği şehirdir.

Ankaradan Gordion Antik Kentine nasıl gidilir?

Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’dan rahatlıkla bulabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara’daki Antik kentin ismi nedir?

Gordion, tarihte Frigya’nın başkenti olarak bilinen bir antik yerleşimdir. Ankara il sınırlarında bulunan Gordion höyüğündeki kazılar sonucunda yerleşimin Frigya’dan öncesine de gittiği anlaşılmıştır. Milattan önce 9. asırda Friglerin vatanı olan Gordion’u, tarihe ilginiz varsa mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Frigya Gordion neresi?

Gordion (Grekçe: Γόρδιον), Frigya ‘nın tarihî başkenti olan antik kent. Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı’nın birleştiği noktanın yukarısında kurulu bulunan kent günümüzde Ankara’ya 94 kilometre uzaklıkta, Polatlı’nın 29 kilometre kuzeybatısında yer alan Yassıhüyük’te bulunmaktadır.

Gordion Antik Kenti tarihi yer mi?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Friglerin başkenti Gordion, antik kent, tümülüsler ve buradaki çalışmalarda bulunan tarihi eserleri ile Anadolu tarihine ışık tutuyor. Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyü, 4 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Antik Kent Petra Hangi Ülkede?

Gordion ismi nereden gelir?

Gordion, Frig uygarlığının başkenti olarak tarihe geçmiştir. Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın birleştiği noktanın çevresinde kalan, günümüzde Ankara’nın Polatlı ilçesinin yakınlarında bulunmakta olan bölgedir. Adını, Frigler’in büyük kralı Gordios’dan almıştır.

Polatlı Gordion Müzesi açık mı?

Gordion Müzesi Nasıl Gidilir? Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile müzeye gelmek isteyenler Yassıhöyük köyüne giden araçlara binmeniz yeterlidir. Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Perge nerede bulunmaktadır?

Perge Antik Kenti Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Daha genel olarak ele almak gerekirse Antalya’nın 18 kilometre doğusunda yer alan Aksu ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

Frigler Anadoluya nereden gelmişlerdir?

Frigler, Antik Çağ’da Orta Anadolu ‘da yaşamış bir halk. Hititlerin MÖ 1200 civarında yıkılmasından sonra muhtemelen Güneydoğu Avrupa’dan bölgeye gelmişlerdir.

Gordion daki büyük tümülüs kime aittir?

Gordion ‘ da bulunan en büyük tümülüs, “Midas Tümülüsü ”’dür. Anadolu’nun en büyük ikinci Tümülüs ‘ü olan “Midas Tümülüsü ”; 300 metrelik çapı, 53 metrelik yüksekliğindedir. Anadolu’ da yer alan en büyük tümülüs ise; ünlü Lidya kralı Alyattes’e aittir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *