FAQ: Kilistra Antik Kenti Nerede?

Konya Kilistra hangi ilçede?

Kilistra – Lystra, Konya ili Meram ilçesi Hatunsaray (Lystra) Beldesi Gökyurt köyü sınırları içinde kalan antik kent. Tarihi Kral yolu üzerinde bulunan Kilistra antik kent yerleşim hakkındaki en yakın arkeolojik bilgiler antik kent yerleşimin ilk olarak MÖ.3. yüzyıl içerisinde iskan gördüğünü işaret etmektedir.

Kilistra Konya arası kaç km?

Antik Kent hakkında kısa bilgi, Kilistra Antik kentiyle Konya arası kaç kilometre, Kilistra Antik kentinin tarihi gibi aramalarınıza Yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz. Kilistra Antik Kentin Konya ‘dan 45 kilometre uzaklıkta bulunur.

Konyada antik kent var mı?

Konya ‘da tarihi ‘Kral Yolu’ üzerinde bulunan ve Kapadokya’daki peribacaları benzeri yapısıyla dikkat çeken ‘Kilistra Antik Kent ‘, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Meram ilçesi Gökyurt Mahallesi’nde bulunan Kilistra Antik Kenti, tarihi ‘Kral Yolu’ üzerinde yer alıyor.

Kilistra ne amaçla yapılmıştır?

‘Kral Yolu’ üzerinde olan bir bölgedir. Güneyde Bozkır bölgesindeki inançsız olanların gelip sürekli olarak saldırılar düzenlediği bir bölge. Hem Konya hem de Bozkır’ın saldırıları engellemek için Kilistra bölgesi bir nevi karakol vazifesi görmüştür.” Bölgede çok sayıda kilisenin olduğunu ifade eden Prof.

Konya’daki antik kentin adı nedir?

Konya ‘ya 55 km. mesafedeki Gökyurt köyündedir. Aziz Paulos (St.Paul), seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden LYSTRA’ya 15 km.

Kilistra kaya mezarları nerede?

Kilistra Antik Kenti Ve Kaya Mezarları Nerede Kilistra Antik Kenti Konya ilinin Meram ilçesine bağlı Hatunsaray beldesinin Gökyurt Köyünde yer almaktadır. Konya İl merkezine 49 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

You might be interested:  Efe Antik Kenti Nerede?

Konya Gökyurt arası kaç km?

Konya meram gökyurt arası mesafe: 47 kilometre. Konya meram gökyurt arası süre: 54 dakika. Aşağıdaki bölümlerden Konya meram gökyurt arası yol haritasına ulaşabilir, Konya noktasından meram gökyurt ulaşım noktasına nasıl gidilir detaylı yol tarifi ve zaman bilgisine erişebilirsiniz.

Meram Dere nerede?

Dere Konya ilinde yer almakta olup, Dere Meram ilçesine bağlıdır. Dere haritası konumu ise 37° 51′ 20.0592” Kuzey ve 32° 24′ 50.7492” Doğu gps koordinatlarıdır. Dere bağlı olduğu Meram ilçe merkezine 7 kilometre mesafe uzaklıktadır. Dere semtinin Konya şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 7 kilometredir.

Konya’nın tarihi mekanları nelerdir?

Konya ‘da Gezilecek Yerler Var! Konya ‘da Gezilecek 13 Harika Yer

  1. Mevlana Türbesi.
  2. İnce Minareli Medrese.
  3. Karatay Medresesi.
  4. Sille Köyü
  5. Konya Selimiye Camii.
  6. Yerköprü Şelalesi.
  7. Kilistra Antik Kenti.
  8. Atatürk Evi Müzesi.

Listra neresi?

Kilistra Antik Kenti Konya’nın 45 kilometre güney-batısında, Meram ilçesine bağlı Hatunsaray ( Lystra ) Beldesi Gökyurt Köyü içerisindedir.

Kilistra anlamı nedir?

Kilistra Ne Demek Şırahanede eşik taşı gibi kullanılmış olan Latince yazılı mezar taşı, Kilistra ‘nın yerinin kesinleşmesini sağlamış ve de antik kentin hayli eski dönemlerde dahi mevcut olduğunu da göstermiştir.

Çatalhöyük antik kenti nerededir?

Çatalhöyük, Konya’nın Çumra İlçesi sınırlarında olup, ilçenin 10 km. doğusunda yer almaktadır. Höyük, farklı yükseklikte iki tepe düzü olan bir tepe şeklindedir. Bu iki yükseltisi nedeniyle çatal sıfatını almıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *