FAQ: Patara Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Kalkandan Patara ya nasıl gidilir?

Fethiye’den Kalkan ‘a doğru giderken Kalkan ‘ı geçerek Gelemiş yoluna, saptığınız zaman, önünüze çıkan 5 km’lik bir yol sizi Patara Antik Kenti’ne ulaştıracaktır. Eğer Gelemiş yoluna kadar otobüs ile gelirseniz burada inerek, Fethiye veya Kaş’tan geçen Patara minibüslerine binebilirsiniz.

Patara antik kenti nasıl yazılır?

Patara Antik Kenti, Fethiye ile Kalkan arasında Santhos Vadisi’nin güneybatı ucunda; günümüz Ovagelemiş Köyü’nde yer almaktadır. Patara ‘ya Kaş’tan ve Kalkan’dan Patara dolmuşları ile ulaşılmaktadır. 13’üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin adı Patar olarak geçmektedir.

Patara plajı nerededir?

Antalya’nın Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alan ve tarihte Likya Birliği’nin başkentliğini yapan Patara, tarihi ve arkeolojik önemi ile Türkiye’nin en gözde antik kentlerinden biri.

Antalya Patara Plajına nasıl gidilir?

Şehir dışından gelen kişiler öncelikle Antalya merkeze gelmeliler. Özel araçlar ile gelinecek ise Antalya ‘dan Fethiye istikametine doğru gidilir. Kalkan ilçesini geçtikten sonra ise yaklaşık 11 kilometrenin ardından Patara Sapağına gelinir. Bu yol üzerinden 6 kilometre kadar gidilir.

Antalya merkezden Patara ya nasıl gidilir?

Antalya ‘dan Patara Plajına gitmek için yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. D330 karayolu üzerinden gidebileceğiniz gibi, dilerseniz Antalya – Denizli yolu üzerinden, Kemer, Kumluca ve Kaş ilçelerini ziyaret edebileceğiniz sahil rotasını da tercih edebilirsiniz.

Patara girişi ne kadar?

Müzekartınız var ise ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında günübirlik giriş ücreti ise 24 TL. Likya uygarlığının en önemli eserlerini görebileceğiniz Patara Antik Kenti, Ksanthos Vadisi’nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemini koruyan kentlerden biridir.

You might be interested:  Antik Kent Nasıl Yazılır?

Patara Antik Kenti kaç yıllık?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılı teması olarak belirlenen ve insan yaşamına dair 6 bin yıl öncesine ait izler bulunan Patara, 2 bin yıllık antik kenti, caretta carettaların yumurtlama alanı olan kumsalları, “Noel Baba” olarak anılan Aziz Nikolas ile mitolojiye göre Apollon ile Artemis’in doğduğu yer

Xanthos ve Letoon antik kentleri nerede?

XANTHOS: Fethiye’ye 46 km. uzaklıkta, Kınık köyü yakınlarında bulunan Xanthos, Antik Çağda Likya’nın en büyük idari merkezi idi. M.Ö. 545’te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, bundan yaklaşık olarak yüzyıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır.

Nerede Patara?

PATARA NEREDE? Patara Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan Gelemiş köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Patara plajı ve kum tepeleri ise burada turistler tarafından dikkat çeken diğer detaylar.

Patara hangi ilçeye bağlı?

Antalya İli Kaş İlçesi–Gelemiş Köyü sınırları içerisinde yer alan, Likya Uygarlığı dönemine ait Patara antik kenttir. Ayrıca bölge deniz kaplumbağalarının önemli bir yuvalama alanıdır. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi; Muğla ve Antalya illeri Fethiye ve Kaş ilçeleri ve bunlara bağlı 5 belde 4 köyden oluşmaktadır.

Patara plajı hangi ilde?

Patara Plajı Hakkında Genel Bilgiler Patara plajı Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan Gelemiş köyü sınırları içerisinde bulunur. Plaj adını Patara Antik Kenti’nden almaktadır. Yer yer 200-300 metre derinliğe sahip plajın uzunluğu 12 kilometredir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *