FAQ: Sardes Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Sardes kasabası nerede?

Sardes antik kenti Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Salihli ilçesinin Sart kasabasında yer almaktadır. İzmir’e ise yaklaşık olarak 82 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Sardes antik Kenti nedir?

Sardis, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya (Lydia) devletine başkentlik yapmış antik kent. MÖ 1300’de kurulup MS 1200’de yıkılmıştır. Salihli merkezine 9 km, İzmir’e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmıştır.

Sard antik Kenti nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Manisa Sardes antik Kenti kaç km?

Manisa Merkez sart antik kenti arası mesafe: 70 kilometre.

Sardes günümüzde nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Lidyalılar hangi şehirde kuruldu?

Lidyalılar, Frigyalıların yıkılmasından sonra Kral Giges zamanında bağımsız bir devlet kurdular (M.Ö. 687). Lidyalıların başkenti, dönemin en büyük ve zengin kentlerinden olan Salihli yakınlarındaki Sardes (Sard)’dır. Giges, devletin sınırlarını genişletti.

Sardes antik Kenti açık mı?

Sardes Antik Kenti ziyaret saatleri yaz döneminde 08.00- 19.00; kış döneminde ise 08.00- 17.00 saatleri arasında olup tatil günlerinde de ziyaret edilebilmektedir. Sardes Antik Kenti, Demir Çağı’nın izlerini taşımakta olup M.Ö. 1.200- 546 yılları arasında hüküm süren Lidya Krallığı’na başkentlik yapmıştır.

You might be interested:  Sık sorulan: Arkeoloji Mezunları Kpss Hangi Grup?

Sardes antik Kenti kaç yıllık?

1910 ve 1914 yılları arasında Amerikalılar tarafından kazılmıştır. Bu kazılardan çıkan eserler ise bugün New York Metropolitan Müzesinde sergilenmektedir. 5000 yıllık bir tarihe sahip Sardes Antik Kenti, Roma ve Bizans gibi büyük imparatorluklar için de önemli bir merkez olmuştur.

Sart Harabeleri ne zaman kuruldu?

1075 yılında Türkler tarafından alınan antik kent Sardis, daha sonraları Türk lehçesine uydurularak Sart diye anılmaya başlanmıştır. 1313 yılında Germiyanoğulları’nın komutanı Aydın Bey tarafından Türk egemenliğine geçmiştir.

Sart Harabeleri açık mı?

Sardes Antik Kenti’ni Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 19.00, Kasım – Mart ayları arasında ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ören yeri yılın her günü ziyarete açıktır.

Afrodisias antik kenti nerede?

Aydın ili, Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, Menderes (Meander) Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz (Morsynus) Çayı’nın oluşturduğu bereketli vadide, denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır.

Sard Harabeleri neresi?

İzmir – Uşak yolu üzerindeki Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabasında bulunan ve Lidya Devleti’ne başkentlik yapmış olan bu antik kent, tarihteki ünlü Kral Yolu’nun başlangıcı olarak da bilinir.

Sardes e nasıl gidilir?

Sardes antik kentine karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Manisa merkezden kalkan Salihli dolmuşları ile antik kente ulaşabilirsiniz. Ayrıca Salihli tren garından inerek de antik kente ulaşabilirsiniz.

Sart Harabeleri hangi uygarlığa aittir?

Batı Anadolu’da kurulmuş olan Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes, günümüzde Manisa ili topraklarındaki Sartmustafa köyü yakınlarında bulunmaktadır.

Sardes Gymnasium nerede?

Tarihte ünlü Kral yolunun başlangıcı olan ve Lidya devletine başkentlik yapan Sardes, Manisa’nın Salihli ilçesinde yer almaktadır. 3 bin yıllık yerleşimin adı Sart diye geçse de bir çoğumuz burayı Sardes diye telaffuz etmekteyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *