FAQ: Termessos Antik Kenti Nerede?

Termessos Antik Kenti hangi ilçede?

Termessos – Antalya. Termessos Antik Kenti, Pisidia Bölgesi’nin “Milyas” olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün “Güllük” adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir.

Termessos nereye bağlı?

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuştur.

Teresa antik kenti nerede?

Antalya Merkeze yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede yer alan Termessos Antik Kenti deniz seviyesinden de 1,5 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Termessos Antik Kenti kaç yıllık?

2300 yıllık.

Termessos Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Termessos, eski düşmanı Selge ile daha iyi mücadele edebilmek için Pergamon Kralı II Attalos ile dostça ilişkiler içine girdi. II. Attalos da bu dostluğun anısına Termessos ‘da 2 katlı bir stoa inşa ettirdi. Termessos, Roma’nın müttefikiydi ve böylelikle M.Ö.

Antalya Termessos Antik Kenti arası kaç km?

Antalya Döşemealtı sınırları içerisinde yer alan Termessos Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde kalıyor.

Termessos un anlamı nedir?

Termessos adı, Anadolu’nun en eski dillerinden biri olan Luvi dilinde Terme kelimesi Dağ-Geçit anlamında Assa kelimesi ise Yüksek Hisar anlamına geliyor.

Termessosa nasıl gidilir?

Termessos Antik Kenti, Antalya-Korkuteli Karayolu üzerinde yer alıyor. Antalya şehir merkezine 37 km uzaklıkta yer alan ören yerine özel araçla 45 dakikada gidiliyor. Antalya’dan Termessos ‘a toplu ulaşım araçları ile ulaşma şansı yok. Antalya-Korkuteli minibüslerine binerek Termessos yol ayrımında inebilirsiniz.

You might be interested:  FAQ: Ahşap Boyamada Antik Eskitme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Sardes şu an nerede?

Sardes antik kenti Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Salihli ilçesinin Sart kasabasında yer almaktadır. İzmir’e ise yaklaşık olarak 82 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Antalyanın tarihi yerleri nerelerdir?

Antalya ‘ nın En Güzel Tarihi Yerleri

  • Tarihi Kaleiçi, Antalya. Kaleiçi, nefis bir Ortaçağ yerleşimi.
  • 2. Yivli Minare, Kaleiçi.
  • 3. Tarihi Liman Antalya Marina.
  • Hadrian Kapısı
  • 5. Phaselis Antik Kenti.
  • Aspendos Tiyatrosu, Serik.
  • 7. Perge Antik Kenti, Aksu.
  • 8. Xanthos Antik Kenti, Kaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *