Hızlı Cevap: Konya Kilistra Antik Kenti Nerede?

Konya Kilistra hangi ilçede?

Kilistra – Lystra, Konya ili Meram ilçesi Hatunsaray (Lystra) Beldesi Gökyurt köyü sınırları içinde kalan antik kent. Tarihi Kral yolu üzerinde bulunan Kilistra antik kent yerleşim hakkındaki en yakın arkeolojik bilgiler antik kent yerleşimin ilk olarak MÖ.3. yüzyıl içerisinde iskan gördüğünü işaret etmektedir.

Konyada antik kent var mi?

Konya ‘da tarihi ‘Kral Yolu’ üzerinde bulunan ve Kapadokya’daki peribacaları benzeri yapısıyla dikkat çeken ‘Kilistra Antik Kent ‘, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Meram ilçesi Gökyurt Mahallesi’nde bulunan Kilistra Antik Kenti, tarihi ‘Kral Yolu’ üzerinde yer alıyor.

Kilistra Konya arası kaç kilometre?

Konya kilistra Konya Merkez arası mesafe: 52 kilometre. Konya kilistra Konya Merkez arası süre: 59 dakika. Aşağıdaki bölümlerden Konya kilistra Konya Merkez arası yol haritasına ulaşabilir, Konya kilistra noktasından Konya Merkez ulaşım noktasına nasıl gidilir detaylı yol tarifi ve zaman bilgisine erişebilirsiniz.

Kilistra ne amaçla yapılmıştır?

‘Kral Yolu’ üzerinde olan bir bölgedir. Güneyde Bozkır bölgesindeki inançsız olanların gelip sürekli olarak saldırılar düzenlediği bir bölge. Hem Konya hem de Bozkır’ın saldırıları engellemek için Kilistra bölgesi bir nevi karakol vazifesi görmüştür.” Bölgede çok sayıda kilisenin olduğunu ifade eden Prof.

Kilistra antik kenti hangi ilçede?

Kilistra Antik Kenti Konya’nın 45 kilometre güney-batısında, Meram ilçesine bağlı Hatunsaray (Lystra) Beldesi Gökyurt Köyü içerisindedir.

You might be interested:  Efes Antik Nerede?

Konya’daki antik kentin adı nedir?

Konya ‘ya 55 km. mesafedeki Gökyurt köyündedir. Aziz Paulos (St.Paul), seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden LYSTRA’ya 15 km.

Konya’nın tarihi mekanları nelerdir?

Konya ‘da Gezilecek Yerler Var! Konya ‘da Gezilecek 13 Harika Yer

  1. Mevlana Türbesi.
  2. İnce Minareli Medrese.
  3. Karatay Medresesi.
  4. Sille Köyü
  5. Konya Selimiye Camii.
  6. Yerköprü Şelalesi.
  7. Kilistra Antik Kenti.
  8. Atatürk Evi Müzesi.

Kilistra kaya mezarları nerede?

Kilistra Antik Kenti Ve Kaya Mezarları Nerede Kilistra Antik Kenti Konya ilinin Meram ilçesine bağlı Hatunsaray beldesinin Gökyurt Köyünde yer almaktadır. Konya İl merkezine 49 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Isaura antik kenti nerede?

Konya’da Zengibar Kalesi olarak adlandırılan ve tarihte Roma’nın en büyük eyaletlerinden İsaura Antik Kenti, surları, büyük bölümü ayakta kalan burçları, tiyatrosu, zafer takı, kilisesi ve kaya mezarlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Konya Gökyurt arası kaç km?

Konya meram gökyurt arası mesafe: 47 kilometre. Konya meram gökyurt arası süre: 54 dakika. Aşağıdaki bölümlerden Konya meram gökyurt arası yol haritasına ulaşabilir, Konya noktasından meram gökyurt ulaşım noktasına nasıl gidilir detaylı yol tarifi ve zaman bilgisine erişebilirsiniz.

Kilistra anlamı nedir?

Kilistra Ne Demek Şırahanede eşik taşı gibi kullanılmış olan Latince yazılı mezar taşı, Kilistra ‘nın yerinin kesinleşmesini sağlamış ve de antik kentin hayli eski dönemlerde dahi mevcut olduğunu da göstermiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *