Laodikya Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Laodikeia Antik Kenti nasıl gidilir?

Denizli-Pamukkale yolunu takip ederek 6 km gidip Korucuk Mahallesi’nden batıya ayrılan yola dönün. Yaklaşık 500 m daha devam ettiğinizde Laodikeia Antik Kenti Örenyerine ulaşabilirsiniz. Denizli Otogardan Pamukkale’ye giden minibüsler veya Korucuk minibüsleri ile de Laodikeia ‘ya ulaşım mümkün.

Laodikeia Antik Kenti ne zaman?

Diğer antik kaynaklara göre ise kent MÖ. 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulmuş ve kente Antiokhos’un karısı Laodike’nin adı verilmiştir. Laodikeia MÖ I. yüzyılda Anadolu’nun en önemli ve ünlü kentlerinden biridir. Kentteki büyük sanat eserleri bu döneme aittir.

Laodikya antik kenti hangi şehirde?

Laodikeia, MÖ 1. yüzyılda Anadolu’nun kentlerinden biridir. Denizli ilinin 6 km kuzeyinde yer alan antik Laodikeia kenti, coğrafi bakımdan çok uygun bir noktada ve Lykos ırmağının güneyinde kurulmuştur.

Laodikya günümüzde nerede?

MÖ 3. yüzyılda Anadolu’nun kentlerinden biri olarak kurulan Laodikeia, Denizli ilinin 6 km kuzeyinde yer alıyor. Denizli’ye bağlı Eskihisar, Goncalı, Bozburun köyleri sınırları içerisinde yer alan Lykos (Çürüksu) Vadisi’nin en önemli antik kenti olan Laodikeia, M.Ö.

Pamukkale travertenleri giriş ücreti ne kadar?

2021 yılı Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 110 TL olarak belirlenmiş. 18 yaş altı Öğrenci ve MEB Öğretmenleri için Pamukkale giriş ücreti bulunmuyor. Ücretsiz yararlanabiliyorlar. 18 yaş üstü öğrenciler, 30 TL karşılında çıkarttıracakları indirimli müzekart ile giriş yapabilirler.

You might be interested:  FAQ: Arkeoloji Tarihe Nasıl Yardımcı Olur?

Sagalassos a nasıl gidilir?

Ağlasun’a en kolay şekilde Burdur üzerinden gidebilirsiniz. Burdur Otogarı’ndan 07.30 – 18.30 saatleri arasında her saat başı hareket eden minibüsler ile Sagalassos Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık 50 dakikadır.

Laodikya kazıları ne zaman başladı?

Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan kent, Erken Bizans Dönemi’nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline gelmiştir. Laodikeia ‘da yapılan kazı çalışmaları, Erken Kalkolitik Dönem (Bakır Çağı, M.Ö. 5500’den M.S. 7. yy.’a kadar kesintisiz yerleşimlerin varlığını ortaya koymuştur.

Laodikya ne zaman yıkıldı?

MS. 494 yılı depremi. Bu depremle kent tamamen yıkılmıştır. İmparator Phocas (MS. 602 – 610) zamanı depremiyle kent terk edilerek Denizli- Kaleiçi, Attuda (Hisarköy) ve etrafına taşınmıştır. Laodikya ‘da araştırma, keşif ve kazıların geçmişi 1775 yıllına kadar gitmektedir.

Laodikya hangi ilçede?

Denizli ilinin 6 km. kuzeyinde yer alan antik Laodikeia kenti, coğrafi bakımdan çok uygun bir noktada ve Lykos ırmağının güneyinde kurulmuştur.

Afrodisias antik kenti nerede?

Aydın ili, Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, Menderes (Meander) Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz (Morsynus) Çayı’nın oluşturduğu bereketli vadide, denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır.

Sultanhisar Nysa antik kenti nerede?

Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın – Denizli karayolu üzerinde Aydın’ın 30 km. doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer almaktadır.

Pamukkale Turistik yer midir?

Denizli ilinin bir ilçesi olan Pamukkale, travertenleri ile turizm açısından büyük bir öneme sahiptir.

Pamukkale’de hangi uygarlık?

Eşi bulunmaz güzellikteki travertenler ile birlikte bu kalıntılar UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde yer alıyor. Pamukkale ‘nin hemen ilk görüşte sizi büyüleyeceğine eminiz. 2 bin yıl öncesinde de Bergama Krallığı bu çekiciliğe karşı koyamamış ve travertenlerin yanına Hierapolis Kenti’ni inşa etmiştir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeoloji Hangi Puan Türünden Alıyor?

Pamukkale Antik Havuz nerede?

Antik Havuz, Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen bitişiğindeki alanda yer alan Hierapolis Antik Kenti ören alanı içinde bulunuyor.

Hierapolis müze kart geçerli mi?

Travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz aynı kompleksin içinde. Giriş Müzekart ‘a ücretsiz. Eğer Antik Havuz’da yüzmek isterseniz, ki kesinlikle kaçırmamalısınız, havuzda yüzmek için ayrı bir ödeme yapmanız gerekiyor ve müze kart geçmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *