Okuyucular soruyor: Dinozor Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu’na göre dinozor nasıl yazılır?

Dinozor mu Dinazor mu? Nasıl Yazılır ( TDK ) Anlamı

  • Dinazor (Yanlış kullanım)
  • Dinozor ✓ (Doğru kullanım)
  • Cümle içinde örnek doğru kullanımı:

Dinozor kelimesinin doğru yazımı nedir?

Türk Dil Kurumu kaynakları, Türkçeyi doğru öğrenme ve kullanma konusunda en güvenilir kaynaktır. Dilimizde yer alan sözcüklerin nasıl yazıldığına bu sözlük üzerinden ulaşılabilir. TDK sözlüğüne göre dinazor değil dinozor şeklinde yazılmaktadır. Yani TDK doğru yazılışı dinozor olanıdır.

Dinozorlar Osurur mu?

Araştırmacılara göre dinozorların çıkardığı gaz, 150 milyon yıl önce havanın ısınmasında da önemli bir etkendi. Liverpool John Moore’s Üniversitesi’nden David Wilkinson ve Londra Üniversitesi ile Glasgow Üniversitesi’ndeki öğretim görevlileri araştırma sonuçlarını ‘Current Biology’ dergisinde yayımladı.

Türk Dil Kurumu egzoz nasıl yazılır?

Çok sık gerçekleştirilen yazım hataları içerisinde egzoz kelimesi geliyor. Bu doğrultuda hem okunuşu hem de yazılışı üzerinden kelimenin gerçek yapısı, ‘ Egzoz ‘ olarak öne çıkmaktadır. Bu şekilde cümle içerisinde ya da tek başına amaca uygun biçimde kullanılabilir.

Dinozor Hecelerine nasıl ayrılır?

Dinozor TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Bu kapsamda Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı “ dinozor ” şeklindedir.

Dinazor mu dinazor mu?

DİNOZOR NE DEMEK: Dinozorlar takımından, boyu 20 metre kadar olabilen, ilk çağlarda yaşamış, günümüze fosilleri kalmış bir sürüngen. DİNOZOR NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ dinazor mu, dinozor mu ” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı dinozor şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Kuşadası'ndan Efes Antik Kente Nasıl Gidilir?

Dinozor Türkçe mi?

Fransızca dinosaurien veya İngilizce dinosaur “tarihöncesinde yaşamış büyük sürüngen” sözcüğünden alıntıdır.

Karnıbahar nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Karnı bahar şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Karnabahar şeklinde olmalıdır.

Dinazorlar ne yer?

Yeryüzünde ilk kez 230-225 milyon yıl önce göründüler.Yeryüzünde 850 civarında dinozor türü bulunmaktaydı. Bu hayvanlardan bazıları bitkilerle beslenirken, bazıları ise et yiyordu. Ot yiyen dinozorların dişleri zayıf bulunmuştur. Bunların su bitkileriyle beslendikleri düşünülmektedir.

Dinozorlar nasıl yok oldu?

ABD’deki Yale Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı bir zamanlar dünyada yaşayan dinozorların kısa sürede yok olmasına yol açan nedenin volkanik aktiviteler değil, 66 milyon yıl önce Dünya ile çarpışan dev göktaşı olduğu sonucuna vardı.

Dinozorlar neden büyüktür?

İşte dinozorları da devasa boyutlara eriştirmeyi başaran temel çevresel faktör, bu yüksek oksijen oranıydı. Dinozorlar özelinde değerlendirdiğimizde, yüksek oksijen oranı ile ilişkili bazı diğer evrimsel adaptasyonlar da karşımıza çıkıyor – ki bunlar, dinozorların dev boyutlarını anlamamızı kolaylaştırabilir.

Arabanın Eksozu arızalı nasıl yazılır?

Sıklıkla yapılan yazım hataları arasında bulunan kelimenin doğru yazım biçimi “egzoz” biçimindedir.

Egzos mu egzoz mu?

EGZOZ NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ egzoz mu, eksoz mu, egzost mu ya da egzos mu ” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı egzoz şeklinde olmalıdır.

Egzoz nasıl yazılır?

TDK sitesinde sözlükten arama yapıldığında kelimenin, egzoz şeklinde yazıldığı ortaya çıkıyor. Bazı kişilerce kullanılan “ekzoz” ” egzos ” türevleri gibi yazımlar ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ” egzoz “dur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *