Okuyucular soruyor: Patara Antik Kenti Nerede?

Patara antik kent hangi ilde?

PATARA ANTİK KENTİ NEREDE Patara Antik Kenti Antalya ilimizde bulunuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesi ile Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan mahallesi arasında Ovagelemiş Köyü’nde yer alıyor. Bireysel aracınızla ya da Kaş’tan ve Kalkan’dan hareket eden Patara dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

Patara giriş ücreti ne kadar?

Antalya Patara Plajı Giriş Ücreti Plaja giriş ücreti kişi başı; 7.5 TL olarak duyurulmuştur. Şezlong kiralamak isterseniz, bu 10 TL’dir. Bunun yanında şemsiye kirası da 10 TL’dir. Patara Plajı giriş ücreti 2021 yazında da hemen hemen bu civarlarda olur.

Patara hangi ilçeye bağlı?

Antalya İli Kaş İlçesi–Gelemiş Köyü sınırları içerisinde yer alan, Likya Uygarlığı dönemine ait Patara antik kenttir. Ayrıca bölge deniz kaplumbağalarının önemli bir yuvalama alanıdır. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi; Muğla ve Antalya illeri Fethiye ve Kaş ilçeleri ve bunlara bağlı 5 belde 4 köyden oluşmaktadır.

Likya hangi ilde?

Bölge Antalya’nın batısını, Muğla’nın güneydoğusunu ve Denizli ile Burdur’un güneyini kapsar. Tarihsel olarak sınırları batıda Dalaman Çayı, doğuda bugünkü Kemer ile sınırlıdır. En kuzeyi Burdur’un Gölhisar ilçesidir.

Kalkan Patara nerede?

Patara, Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir.

You might be interested:  Kaunos Antik Kenti Hangi Ilimizdedir?

Patara kum tepesi ücretli mi?

3. Patara Plajı giriş ücreti 2021 Patara Plajı, ücretlidir. Giriş ücreti 2021 yılında güncel olarak 40 TL’dir. Bunun yanında hem şezlong hem de şemsiye hizmeti 15 liradır.

Patara Plajı kaçta açılıyor?

Plaj caretta kaplumbağalarının doğal yaşam alanı olduğu için ziyaret saatleri kısıtlı. 08:00 ile 20:00 arası plajı kullanabilirsiniz.

Patara giriş ücretli mi?

Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında yer alan Patara Plajına giriş ücreti kişi başı 7.5 lira olarak belirlenmiştir. Bu yalnızca giriş ücretidir. Şezlong ve şemsiye kiralanmak istendiğinde 10 lira daha ödenmesi gerekir. Pata Plajı’na giriş, şezlong ve şemsiye kiralama ücretinin toplamı ise 17.5 lira olur.

Patara antik kenti hangi günler açık?

Patara Antik Kenti, Fethiye-Kalkan arasında yer alan Kaş’a bağlı Gelemiş Köyünde bulunuyor. Kaş’tan minibüsle gelmek isteyenler otogardan yarım saatte bir kalkan minibüslere binebilirler. Her gün açık olan Patara ören yerinin ziyaret saatleri yaz döneminde(15 Nisan-2 Ekim) 8.30 – 19.30.

Patara Antik Kenti ücretli mi?

Kentin tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ayrıca İskender’in kuşattığı kentler arasında bulunan Patara antik kenti Roma döneminde de en fazla öneme sahip olmuş bir kenttir. Patara antik kentine giriş ücreti kişi başı olarak 24 TL’dir. – Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıktadır.

Gordion antik şehri nerede?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Friglerin başkenti Gordion, antik kent, tümülüsler ve buradaki çalışmalarda bulunan tarihi eserleri ile Anadolu tarihine ışık tutuyor. Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyü, 4 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

Patara antik kenti nasıl yazılır?

Patara Antik Kenti, Fethiye ile Kalkan arasında Santhos Vadisi’nin güneybatı ucunda; günümüz Ovagelemiş Köyü’nde yer almaktadır. Patara ‘ya Kaş’tan ve Kalkan’dan Patara dolmuşları ile ulaşılmaktadır. 13’üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin adı Patar olarak geçmektedir.

You might be interested:  FAQ: Truva Antik Kenti Ne Zaman Yapılmıştır?

Fethiyeden Patara ya nasıl gidilir?

Fethiye’den Kalkan’a doğru giderken Kalkan’ı geçerek Gelemiş yoluna, saptığınız zaman, önünüze çıkan 5 km’lik bir yol sizi Patara Antik Kenti’ne ulaştıracaktır. Eğer Gelemiş yoluna kadar otobüs ile gelirseniz burada inerek, Fethiye veya Kaş’tan geçen Patara minibüslerine binebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *