Okuyucular soruyor: Sardes Antik Kenti Nerede?

Sardes antik Kenti acik mi?

Sardes Antik Kenti ziyaret saatleri yaz döneminde 08.00- 19.00; kış döneminde ise 08.00- 17.00 saatleri arasında olup tatil günlerinde de ziyaret edilebilmektedir. Sardes Antik Kenti, Demir Çağı’nın izlerini taşımakta olup M.Ö. 1.200- 546 yılları arasında hüküm süren Lidya Krallığı’na başkentlik yapmıştır.

Sardes kasabası nerede?

Sardes antik kenti Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Salihli ilçesinin Sart kasabasında yer almaktadır. İzmir’e ise yaklaşık olarak 82 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Sardes antik Kenti nedir?

Sardis, Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya (Lydia) devletine başkentlik yapmış antik kent. MÖ 1300’de kurulup MS 1200’de yıkılmıştır. Salihli merkezine 9 km, İzmir’e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmıştır.

Sardes antik Kenti nasıl gidilir?

Sardes antik kentine karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Manisa merkezden kalkan Salihli dolmuşları ile antik kente ulaşabilirsiniz. Ayrıca Salihli tren garından inerek de antik kente ulaşabilirsiniz.

Sart Harabeleri açık mi?

Sardes Antik Kenti’ni Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 19.00, Kasım – Mart ayları arasında ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ören yeri yılın her günü ziyarete açıktır.

Sardes mi Sardis mi?

İoannis Lydus*un, Tarihçi Xantos’tan aktarıldığı öne sürülen bilgilere göre, Hellen yazımında “Sardeis” ya da “ Sardis ” diye belirtilen kentin adını Lidyalılar kendi dilleri olan Lidçe’ de “Svarda” veya “Sfarda” olarak söylemektedirler.

You might be interested:  Soru: Pergamon Antik Kenti Nerede?

Sardes günümüzde nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Lidyalılar hangi şehirde kuruldu?

Lidyalılar, Frigyalıların yıkılmasından sonra Kral Giges zamanında bağımsız bir devlet kurdular (M.Ö. 687). Lidyalıların başkenti, dönemin en büyük ve zengin kentlerinden olan Salihli yakınlarındaki Sardes (Sard)’dır. Giges, devletin sınırlarını genişletti.

Lidyalılar parayı nerede buldu?

Manisa’nın antik başyapıtı Sardes, tarihteki ilk paranın, ilk turistik otelin ve ilk zarlı zekâ oyunun kullanılmaya başlandığı yer olarak biliniyor. İzmir Körfezi’nin kuzeydoğusundaki Spil Dağı’nın eteklerine kurulan Manisa’ya bağlı antik Lidya başkenti Sardes, tarihte ilk sikkenin basıldığı yer olarak biliniyor.

Sardes antik Kenti kaç yıllık?

1910 ve 1914 yılları arasında Amerikalılar tarafından kazılmıştır. Bu kazılardan çıkan eserler ise bugün New York Metropolitan Müzesinde sergilenmektedir. 5000 yıllık bir tarihe sahip Sardes Antik Kenti, Roma ve Bizans gibi büyük imparatorluklar için de önemli bir merkez olmuştur.

Sardes antik Kenti kaç km?

Salihli merkeze 9 km, İzmir’e ise 82 km mesafede olan Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri ulaşım alternatifleri açısından kolaylık yaratacak seçeneklere sahip.

Sart Harabeleri ne zaman kuruldu?

1075 yılında Türkler tarafından alınan antik kent Sardis, daha sonraları Türk lehçesine uydurularak Sart diye anılmaya başlanmıştır. 1313 yılında Germiyanoğulları’nın komutanı Aydın Bey tarafından Türk egemenliğine geçmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *