Okuyucular soruyor: Selge Antik Kenti Nerede?

Selge Antik Tiyatro kaç kişilik?

Ayrıca yaklaşık 100 metre aralıklar ile dizilen kulelere rastlayabilirsiniz. Görülen ilk kalıntı bir antik tiyatro olan Selge Tiyatrosu ‘dur. Aktif olduğu dönemde 9.000 kişi kapasitesi bulunan tiyatrodan günümüze yalnızca kalıntılar ulaşabilmiştir.

Selge nereye bağlı?

Selge, antik Pisidya bölgesinin dağ kentlerinden biridir. Toroslar’ın güney yamaçlarında, denizden 1250 metre yükseklikte kurulmuştur.

Antalya Selge neresi?

Selge – Antalya Antalya İli, Manavgat ilçesi, Altınkaya (Zerk) Mahallesi’nde yer almaktadır. Antalya – Manavgat karayolunun Taşağıl yol ayrımından itibaren kuzeye doğru Köprüçay Irmağı’nı takip eden 55 kilometre uzunluğunda asfalt bir yolla ulaşılır.

Antiocheia Antik Kenti nasıl gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Yalvaç ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Isparta merkezden Yalvaç ilçesine 2 saatte bir otobüs kalkmaktadır. Bu otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta-Yalvaç arası yaklaşık 110 km’dir.

Manavgat Selge arası kaç km?

Manavgat Antalya Selge Antik Kenti arası mesafe, Manavgat Antalya Selge Antik Kenti yol haritası, Manavgat Antalya Selge Antik Kenti kaç saat kaç km. Manavgat Antalya Selge Antik Kenti arası mesafe: 78 kilometre.

Sillyon antik kenti nerede?

Sillyon, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan kale ve antik bir kent. Serik ilçesine 15 km. uzaklıkta olan Sillyon, Pamfilya’da Aspendos ile Perge arasındaki bir tepe üzerinde kurulu bir kaledir. Bu kale, bugün harabe durumundadır.

Aspendos nereye bağlı?

Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunur. Tiyatrosu ile dünyaca ünlü olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda yer alır.

You might be interested:  Sık sorulan: Efes Antik Kenti Hangi Uygarlık?

Milet nerede bulunur?

Milet (Klasik Yunanca: Μίλητος, Milētos ve Latince Miletus Hititçe: Millawanda) Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde (klasik adı Meander olan) Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın deniz kıyısında bir antik liman şehridir.

Termessos nereye bağlı?

Termessos Antik Kenti, Pisidia Bölgesi’nin “Milyas” olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün “Güllük” adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir.

Pisidia Antiokheia neresi?

Isparta ilinin modern ilçesi Yalvaç’ın kuzey şeridinde 1 km’lik bir alanı kapsar. Kent, kuzeyindeki 1236 metrelik en yüksek noktası ile bir vadi görünümündedir.

Sagalassos a nasıl gidilir?

Ağlasun’a en kolay şekilde Burdur üzerinden gidebilirsiniz. Burdur Otogarı’ndan 07.30 – 18.30 saatleri arasında her saat başı hareket eden minibüsler ile Sagalassos Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık 50 dakikadır.

Yalvaç’ta ne yapılır?

Yalvaç ‘ ta Gezilecek Yerler

  • Hoyran Gölü Hoyran Gölü, kuzeyinde ve doğusundan Yalvaç içerisinde yer almaktadır.
  • Yalvaç Müzesi.
  • Pisidia Antiocheia Antik Kenti.
  • Devlethan Camii.
  • Hoyran Kaya Mezarları
  • Anlatan Meydanı
  • Taşevi Halk Plajı
  • Tarihi Çınar Ağacı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *