Okuyucular soruyor: Zeugma Antik Şehri Nerede?

Belkis Zeugma Antik Kenti hangi şehirdedir?

Belkıs / Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kenttir. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator, MÖ 300’de, Büyük İskender’in, Fırat Nehri’ni geçtiği yerde, Selevkeia Euphrates ismiyle bir kent kurmuştur.

Zeugma antik kentinde neler var?

Zeugma Antik Kenti ‘nde yer alan mimari yapılar Zeugma evleri başta olmak üzere görülmesi gereken alanlardır. Kireç taşından ve tunçtan yapılan Mars Heykeli gibi önemli tarihi eserler, lahitler, mezar stelleri ve lahitler Zeugma ‘ya ait görülmesi gereken tarihi değerler arasında göze çarpmaktadır.

Zeugma Antik Kenti nasıl bulundu?

Milattan önce 300’lü yıllarda I. Selevkos Nikator’un Selevkeia Euphrates isimli bir kent kurması ve daha sonra tam karşısına eşi Apama’nın adıyla ikinci bir kent kurup kentleri birbirlerine köprüyle bağlamasıyla Zeugma kenti oluşmuş..

Zeugma Antik Kenti hangi ilimizde bulunmaktadır kısa?

Belkıs/ Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ili, Nizip İlçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır.

Zeugma ne zaman kuruldu?

Köprü – Geçit anlamına gelen Zeugma, Fırat Nehri’nin ana geçit noktalarından birinde, kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan ticaret yolları üzerinde yer almaktadır. Hellenistik yerleşme yaklaşık İ. Ö. 300 yılları civarında SeleukosNicator tarafından karşılıklı iki kent olarak kurulmuştu.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Bergama Antik Kenti Ne Zaman Kuruldu?

Çingene Kızı mozaiği kaç yıllık?

Yaklaşık iki bin yıllık mozaiğin 12 parçası, ABD’den Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’ne getirildi ve Cumartesi günü özel bir törenle ziyarete açıldı. Peki, Çingene Kızı ‘nın hikâyesi ne? Mozaik 1996 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer alan antik kent Zeugma’da yapılan kazılar sırasında keşfedildi.

Zeugma ne anlama gelir?

300 civarında Büyük İskender’in generallerinden Selevkos Nikador tarafından kurulmuş bir antik şehirdir. İlk olarak kurucusu adına Fırat’lı Selevkos anlamına gelen “Selevkaya Euphrates” olarak anılan şehir Roma İmparatorluğu tarafından ele geçtikten sonra köprü anlamina gelen ” Zeugma “ismiyle anılmaya başlandı.

Zeugma Mozaik Müzesi ne zaman yapıldı?

Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.

Zeugma mozaikleri nedir kısa bilgi?

Zeugma Mozaik Müzesi; 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir. Müze, ziyarete açık olduğu ilk bir gün boyunca 3000’in üzerinde ziyaretçi ağırlamıştır. Ayrıca Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği burada sergilenmektedir.

Zeugma Antik Kenti ücretli mi?

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesi sınırları içerisinde, Fırat kıyısında bulunan bir antik yerleşim alanı. 2021 yılı Zeugma Antik Kenti Örenyeri giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiş.

Çingene Kızı nerede bulundu?

” Çingene Kızı ” mozaiği; Gaziantep iline bağlı Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda bulunan Zeugma antik kentinde,1998 – 1999 Kış döneminde Belkıs Harabelerinin kurtarılması sırasında bir villanın 300m2‘lik tabanının parçası olarak, üzerindeki sütunun kaldırılmasıyla bulunmuştur.

Zeugma Antik Kenti nasıl gidilir?

İstanbul’dan uçağa bindiğinizde yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra gaziantep’e ulaşmış oluyorsunuz. Daha sonra zeugma ‘ya ulaşmak için yaklaşık 50 kilometrelik daha yolunuz kalıyor. Antik kent Gaziantep’e bağlı Nizip İlçesine 10 km. uzaklıktadır. Nizip otobanından çıkarken, Nizip’e dönmeden sola dönülmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *