Phaselis Antik Kenti Nerede?

Antalya merkezden Phaselise nasıl gidilir?

Antalya ve Kemer’den ulaşım Antalya veya Kemer’den Tekirova istikametine giden minibüsleri kullanarak Phaselis ‘e rahatlıkla gidebilirsiniz. Phaselis sapağında indiğinizde, limana kadar yaklaşık 1 km.lik bir yolu yürümeniz gerekiyor. Özel ve kiralık araçlarıyla gelenler için Phaselis ‘te otopark alanı bulunmakta.

Phaselis plajı nasıl?

Temiz ve berrak deniz suyu yılın genelinde dalgalı. Güney Liman Plajı, Phaselis Antik Kenti girişine en uzak noktada yer alıyor. Yoğun günlerde otopark sıkıntısı ve kalabalıktan dolayı sıkıntı yaşanabiliyor. Güney Liman Plajı, kum ve çakıl taşlı.

Phaselis antik kentinde neler var?

Roma Hamamı, Agoralar, tepedeki akropol, su kemerler ve Hadrianus kenti ziyaret sırasında mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar? Phaselis Antik Kenti ören yerini gezip görebilmeniz için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Phaselis giriş kaç para?

Burası tıpkı Patara gibi tarih kokan antik limanlardan oluşan bir plaj. Phaselis Antik Kenti giriş ücreti 2021 yılında 55 Türk lirası. Ayrıca girişlerde öğretmen kimlik belgesi ve müzekart geçerli. Phaselis 08.00-20.00 arasında açık.

Phaselis Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Antik kent, özellikle gerisindeki ormanlarla kaplı Toros Dağlarının kerestesini Akdeniz limanlarına sevk etmek için kurulmuş olmalıdır. Ana hatları ile bölgenin tarihi kaderini paylaşan Phaselis, bazen Likya bazen de Pamfilya Bölgesi şehri olarak gösterilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Dinozor Parkı Nerede?

Pisilis Antik Kenti nasıl gidilir?

Antalya İline Bağlı Kemer İlçesinin Çamyuva Mahallesi yakınlarında bulunan bu antik kente gelmek için, Kemer- Fenike Yâda Fenike –Kemer yönünde gelmeniz gerekmektedir. Kumluca-Kemer yolu yol üzerinde Phaselis Antik Kenti tabelaları takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz.

Antalya Kemer arası kaç km?

Kemer harita konumunda Konyaaltı’nın güneyinde bulunuyor. Yüz ölçümü 471 km olan Kemer, Antalya merkeze yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunuyor.

Phaselis mangal yakılır mı?

Bu arada söylememe gerek yok belki ama Phaselis Antik Kenti’nde mangal kesinlikle yasak. Çok abartmadan yanınızda getireceğiniz yiyecekleri burada yiyip çöpünüzü kaldırabilirsiniz.

Phaselis denizi sığ mı?

Dalgasız, sığ ve kumluk bir deniz, kum bir plaj; küçük çocuklu her ailenin tatilde aradığı en temel kriter. Nitekim Phaselis ‘e gittiğimizde gördük ki, burada Antalya ve Kemer yakınlarındaki en güzel plaj var. İçe doğru girmiş bir koy olduğundan dalgasız, altın renkli kumları ile bulanık olmayan ve doyumsuz bir deniz.

Phaselis nasıl bir yer?

Coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu gösterir. Biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında yer alan üç limana sahiptir. Limanları, agoraları ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri Phaselis ‘in ticari liman hüviyetini vurgular.

Phaselis plajı nasıl gidilir?

Phaselis Plajına Nasıl Gidilir? Antalya veya Kemer’den Tekirova istikametine giden minibüsleri kullanarak Phaselis ‘e rahatlıkla gidebilirsiniz. Phaselis sapağında indiğinizde, limana kadar yaklaşık 1 km.lik bir yolu yürümeniz gerekiyor. Özel ve kiralık araçlarıyla gelenler için Phaselis ‘te otopark alanı bulunmakta.

Phaselis nereye bagli?

Phaselis Antik Kenti Nerede? Phaselis Antik Kenti ülkemizin Antalya ilinin Kemer ilçesine bağlı Tekirova Beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Phaselis antik kentinin kuzeyinde Gökdere Vadisi, güneyinde İç Adalar bulunur. Batısında ise Çandır Vadisi bulunmaktadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Efes Antik Kent Nerede?

Domitianus Agorası ne demek?

Kentte kesin olarak tarihlendirilebilen en erken yapı, girişinin üzerindeki ithaf yazıtından dolayı, imparator Domitianus ‘a adandığı öğrenilen Domitian Agorası ‘dır. Ortada tetragonal agora ‘nın güneybatı cephesi optik bir son oluşturur.

Çıralı Plajı Ücretli mi?

Çıralı Plajı Giriş Ücreti Çıralı Plajı ‘na giriş ücretlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *