Sık sorulan: Arkeoloji Bölümünden Hangi Bölümlere Geçiş Yapılır?

Bölümler arası geçiş nasıl oluyor?

Kurumlar arası yatay geçişte not ortalaması önemli iken bölümler arasında taban puan geçerli. Farklı puan türünden başka bir bölüme de geçebilirsiniz. Bunun için de bu puan türünden de puanınızın hesaplanmış olması gerek. Geçmek istediğiniz bölüme en son giren öğrencinin puanına eşit ya da daha yüksek puanınız olmalı.

Hangi bölümler arası yatay geçiş yapılabilir 2018?

Bir fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulunun kendi bünyesindeki veya aynı üniversite içinde yer alan diğer fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulunun bünyesindeki eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş

Gazetecilikten hangi bölümlere geçiş yapabilir?

Geçiş hakkı bulunan bölümler ise şöyle;

  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri.
  • İktisat.
  • Kamu Yönetimi.
  • Yeni Medya ve Gazetecilik.
  • Uluslararası İlişkiler.
  • İşletme.
  • Konaklama İşletmeciliği.
  • Halkla İlişkiler ve Yeni Medya ve Gazetecilik.

Bölümler arası yatay geçiş nedir?

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere belli kurallar çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Xanthos Antik Kenti Nerede?

Ortalama ile yatay geçiş hangi bölümler arasında olur?

Eğer 6 yıllık eğitim veren lisans bölümünde okuyorsanız yalnızca 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. yarıyıllarda ortalama ile yatay geçiş yapabilirsiniz. 2 yıllık eğitim veren önlisans bölümünde ise yalnızca 2 ve 3.yarıyıllarda (1.yılın bahar dönemi ve 2.yılın güz dönemi) ortalama ile yatay geçiş yapabilirsiniz.

Bölümler arası geçiş ne zaman yapılır?

Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

Eşdeğer diploma programı ne demek?

Yönetmelikte, yatay geçiş yapılabilmesi için eşdeğer diploma programı şartı aranıyor. Eşdeğer diploma programı ise şu şekilde tanımlanıyor: “İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını ifade eder.”

Hangi durumlarda yatay geçiş yapılamaz?

Yılını doldurmamış öğrenciler, yatay geçiş başvurusu yapamazlar. Ancak üniversiteye hazırlık sınıfı öğretim yılı olarak sayılmaz. Yatay geçiş yapabilmek için, hazırlık sınıfından sonraki birinci eğitim yılını tamamlamış olmak gerekir. Aynı şekilde üniversitenin son sınıfında iken de yatay geçiş başvurusu yapılamaz.

Kurum içi yatay geçiş ne demektir?

Kurum içi yatay geçiş, öğrencinin okuduğu bölümden bir diğerine geçerek bölüm değiştirmesi demektir. İç yatay geçiş başvuruları Akademik Takvim’de belirtilen tarihler arasında yapılır.

Tıp fakültesine dikey geçiş var mı?

Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile öğrenci alınmıyor. *Bu bölümün tanıtımı Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanmıştır.

Hukuka hangi bölümlerden geçiş var?

Hukuk fakültelerine dikey geçiş için Eşit Ağırlık (EA) puan türü kullanılmaktadır. Adalet MYO, Adalet AÖF veya adalet meslek eğitimi bölümü mezunları DGS’ye girerek hukuk fakültelerine geçiş yapabilir.

You might be interested:  Kolezyum Olarak Bilinen Antik Tiyatro Hangi Şehirdedir?

Psikoloji bölümüne dikey geçiş var mı?

PSİKOLOJİ | DGS ile Öğrenci Alıyor Mu? Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile öğrenci almıyor. Bu bölümün tanıtımı Bilkent Üniversitesi tarafından hazırlanmıştır.

Kurum içi ve kurumlar arası yatay geçiş nedir?

Yatay Geçiş üniversiteler arasında yapıldığı gibi, üniversite içinde de yapılabilir. Öğrencinin okuduğu bölümü değiştirerek farklı bir bölümde okuması ya da öğrencinin okuduğu üniversiteyi değiştirerek farklı bir üniversitede eğitimine devam etmesidir.

Yatay geçiş Nedir 2021?

Yatay Geçiş; herhangi bir üniversite programına kayıtlı olan öğrencilerin programları ile benzer bir bölüme ya da farklı bir üniversitede aynı bölüme geçiş yapmaları durumudur. Yükseköğretim Kurulunun belirlemiş olduğu şart ve koşularla gerçekleşen yatay geçiş uygulamaları üç farklı türde gerçekleşmektedir.

Yatay geçiş her üniversitede var mı?

BÖLÜM VE ALAN SINIRLAMASI VAR MI? Evet var. Kurumlar arası yatay geçişte her alan ve bölüme başvuru yapamazsınız. Geçiş, aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *