Sık sorulan: Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede Bulunur?

Antalya Aspendos nerede?

Aspendos Nerede Hangi İledir? Aspendos Antalya ‘nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunan Aspendos Antik Kenti; amfi tiyatrosuyla dünyaca bilinen bir Antik Kent olarak ülkemiz miraslarından biridir. Aspendos bölgesi Antalya ‘nın 8 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Aspendos kentinin tarihi milattan önce 10.

Aspendos Açık Hava Tiyatrosu nerededir?

Aspendos kenti, antik tiyatrosu ile meşhur olan ve Antalya’da yer alan bir kenttir. Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın Serik ilçesinde yer alır ve Aspendos kentinin en önemli yapısı olarak bilinmektedir. Aspendos Antik Tiyatrosu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aspendosta neler var?

Aspendos Antik Kenti’nde gezilecek yerler şu şekilde:

 • Antik Tiyatro.
 • Antik Stadyum.
 • Bazilika.
 • Antik Su Kemerleri.
 • Anıtsal Çeşme.
 • Agora.
 • Antik Meclis Binası
 • Cadde ve Tak.

En eski antik tiyatrolar hangi millete aittir?

Yerleşim. Aspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir.

Aspendos Antik Kenti hangi şehirdedir?

Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunur. Tiyatrosu ile dünyaca ünlü olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda yer alır.

You might be interested:  Soru: Antik Çağ Nasıl Yazılır?

Aspendos Antik Tiyatrosu kaç kişilik?

Aspendos ‘un en önemli yapısı; tanrılara ve devrin imparatorlarına adanan, Roma tiyatro mimarisinin ve yapım tekniğinin son çizgilerini sergileyen tiyatrosudur. 15-20 bin kişi kapasiteli Aspendos Tiyatrosu İmparator Marcus Aurelius devrinde (M.S. 161-180) Theodoros’un oğlu mimar Zeno tarafından inşa edilmiştir.

Aspendos giriş ücreti ne kadar?

Giriş Ücreti: 60 TL – Durum: SADECE AKRAPOL KISMI KAPALIDIR.

Aspendos Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Aspendos Antik Kenti giriş ücreti gibi konuları detaylı olarak derledik. Aspendos Antik Kenti, Romalılar tarafından açık hava tiyatro olarak inşa edilmiş bir değerdir.

Yara Polis Antik Kenti nerede?

Denizli’nin 17 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti ‘nin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

Aspendos tiyatrosunun işlevi nedir?

Antik kaynaklara göre bu dev tiyatro Romalı ünlü mimar Theodoros’un oğlu mimar Zenon tarafından MS 139 – 168 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Bu bölümün hem gezinti yeri olduğu, hem yağışlı ve güneşli havalarda sığınma mekanı olarak kullanıldığı, hem de tiyatro akustigini sağlamada önemli işlevi olduğu sanılıyor.

Efes Antik Kenti içinde neler var?

Efes Antik Kenti gezilecek yerler

 • Liman Caddesi. Liman Caddesi (Arkadiane), antik tiyatrodan liman kadar uzanan Efes ‘in en uzun caddesi.
 • Meryem Kilisesi.
 • 3. Büyük Tiyatro.
 • Mermer Cadde.
 • Celsus Kütüphanesi.
 • Kuretler Caddesi.
 • 7. Yamaç Evler.
 • 8. Varius Hamamı

Aspendos Tiyatrosu kaç yıllık?

Aspendos Tiyatrosu, Anadolu’da birçok kentin altınçağını yaşadığı dönemde kendi payına düşeni M.S. 2. yüzyılda alır. 161-180 yılları arasında inşa edilen tiyatro İmparator Marcus Aurelius tarafından inşa edilmiştir.

Roma antik tiyatrosu hangi döneme aittir?

6. ve 5. yüzyıllarda ortaya çıkmış; M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren taştan yapılmış tiyatrolar görülmeye başlanmıştı.

You might be interested:  Sık sorulan: Andriake Antik Kenti Nerede?

Anadolu’nun en iyi korunmuş Helenistik tiyatrosu nerededir?

İzmir’in Urla ilçesinde bulunan Klazomenai Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında Helenistik döneme ait ve yaklaşık 5 bin kişilik olduğu tahmin edilen tiyatro kalıntılarına ulaşıldı.

Efes Antik tiyatrosu hangi döneme aittir?

Antik Kentte bulunan ve dönemin en büyük açık hava tiyatrosu özelliğini taşıyan Efes Antik Tiyatrosu 24 bin kişi kapasitelidir. Panayır Dağı’nın güney eteklerinde yer alan tiyatro, ilk olarak Helenistik Dönemde inşa edilmiştir. Bugün görülen kalıntılar MS 1. ve 2’nci yüzyıla aittir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *