Sık sorulan: Çanakkale Truva Antik Kenti Nerede?

Truva Türkiyede mi?

Truva antik kenti Çanakkale ilinde yer almaktadır. Çanakkale’nin Biga yarımadasında bulunmaktadır.

Truva antik kenti hangi ilçede?

Truva veya Troya (Hititçe: Vilusa ya da Truvisa, Yunanca: Τροία [Troia] veya Ίλιον [İlion], Latince: Troia veya Ilium), Hititçe: Wilusa veya Truwisa; Kaz Dağı (İda) eteklerinde tarihî bir kenttir. Çanakkale il sınırları içinde, günümüzde Hisarlık olarak adlandırılan arkeolojik bölgede yer alır.

Truva tam olarak nerede?

Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilen Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da bilinen Troya Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 1998 yılında girmiştir. MÖ 3000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi ile dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan kent, Çanakkale il sınırları içinde yer almaktadır.

Çanakkale Truva hangi ilçede?

Truva Antik Kenti, Marmara Bölgesinde bulunan Çanakkale ilçesinde bulunuyor. Çanakkale ‘nin Tevfikiye Köyünün yakınlarında “Hisarlık Tepesi” olarak adlandırılan bir tepe üzerinde yer alıyor.

Truva hangi ülkeye ait?

Truva atı, Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketidir. Savaş yaklaşık 10 yıldır sürmektedir. Askerler bıkkın ve yorgundur. Zekası sayesinde Athena tarafından da sevilen Odysseus’un aklına tahtadan bir at yapma fikri gelir.

Troya Kültürü hangi dönem?

3000-2500 ile erken Bronz Çağı’na tarihlenmektedir, daha sonra sürekli yerleşim gören Truva katmanları M.Ö. 85 – M.S. 8. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir.

You might be interested:  Sık sorulan: Arkeoloji Mezunları Ne Iş Yapar?

Truva atı nerede hangi şehirde?

Bu Truva Atı günümüzde ise Çanakkale şehrinde yer almaktadır. Truva Savaşı, Sparta kralı olan Menelaus’un karısı Helen yüzünden yaşanmıştır.

Troya Antik Kenti nasıl gidilir?

Kendi Aracıyla gelecekler, Çanakkale – İzmir otoyolunun(kepez güzergâhından) 30 kilometresindeki Tevfikiye Köyüne- Truva Antik Kenti tabelasından saparak Tevkifiye yoluna giriniz. Bu yoldan 5 kilometre daha gittikten sonra antik kente ulaşabilirsiniz.

Troya ve Truva aynı mı?

Troia bilimsel adı, Truva ‘da halk adıdır, ikisi de kullanılabilir. İnsanların yıllarca alışageldiğiz Truva ismini bir anda Troya ‘ya çevirmek mümkün değil. Halkımız Truva demeye devam etsin ama özellikle gençlere bunun doğru isminin Troia olduğunu, yabancılar konuşurken Troia dendiğini vurgulamak lazım.”

Troya kalesi nerede?

Truva Ören Yeri, Çanakkale ili Tevfikiye Köyünde yer almaktadır. Hisarlık adı ile bilinen bu yere ulaşmak için Çanakkale-Ezine karayolu üzerinde 30.km’de bulunan Çıplak ve Tevfikiye sapağından içeriye giriliyor. 5 km ilerledikten sonra Truva Antik Kenti’ne ulaşılıyor.

Truva ya nasıl gidilir?

Tevfikiye Köyü’nde bulunan Truva Antik kentine gitmek için Çanakkale İzmir Otoyolu kullanılır. Çanakkaleden çıktıktan 30 km sonra yol levhalarını takip ederek çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. İzmir istikametinden gelenler için se Ezine’yi geçtikten sonra yol levhalarına bakılarak rahat bir şekilde bulunabilir.

Troya Antik Kenti Çanakkale kaç km?

Çanakkale gezi rehberi kapsamında ziyaret edilebilecek olan Truva antik kenti, Çanakkale şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede yer almakta. Truva antik kenti için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih etmek isteyenler, Çanakkale rent a car kapsamında Çanakkale merkez araç kirama imkanlarına göz atabilirler.

Truva kim kurdu?

Bu kale İLİON-İLYON adı ile ünlenir. TRUVA ‘nın kurucuları Çanakkale İlinde ilk yerleşim yerini (Dardanos) kuran Dardanos’un çocukları ve torunlarıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeolog Nasıl Çalışır?

Çanakkale’deki Truva atı orjinal mi?

Bir de, Truva Antik Kenti sınırları içerisinde bulunan at heykel bulunuyor. Bu at heykelin orijinal olan ile pek alakası yoktur. Sadece temsili olarak savaşın yapıldığı yer olan Truva Antik Kenti’ne yapılmıştır. Bu yüzden, orijinalin birebir aynısı olan Truva Atı ‘nı şehir merkezinde görebileceğinizi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *