Sık sorulan: Kibyra Antik Kenti Nerede?

Kybele Antik Kenti nerede?

Burdur’a 110 kilometre uzaklıktaki Gölhisar ilçesi sınırları içinde olan Kibyra Antik Kenti, Akdağ kütlesinin eteklerinde ve Gölhisar ovasına hakim tepeler üzerinde konumlanmış.

Kabalis neresi?

Kibyra; Kabalis ve daha sonraki adlandırılmasıyla Kibyratis bölgesinin merkezidir. Kuzeyde Frigya, batıda Karya ve Likya, doğuda Pisidya ile çevrelenen bu bölge, antik dönemden günümüze güneydeki limanları iç bölgelere bağlayan bir kavşak konumundadır.

Medusa mozaiği nerede?

Medusa mozaiği – Kibyra Antik Kenti, Gölhisar Resmi.

Sagalassos a nasıl gidilir?

Ağlasun’a en kolay şekilde Burdur üzerinden gidebilirsiniz. Burdur Otogarı’ndan 07.30 – 18.30 saatleri arasında her saat başı hareket eden minibüsler ile Sagalassos Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık 50 dakikadır.

Kibyra Antik Kenti ne zaman?

MS 23 yılında meydana gelen büyük bir deprem sonucunda yerle bir olan kent, Roma İmparatoru Tiberius tarafından yeniden inşa edilmiştir. Kibyra özellikle MS 1 ve 3’üncü yüzyıllar arasında en parlak dönemini yaşamıştır. Kibyra, demircilik, dericilik, çömlekçilik ve at yetiştiriciliğinde ünlüdür.

Medusa hikayesi nedir?

Medusa Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç gorgondan biridir. Denizlerin tanrısı Poseidon ise Medusa ‘ya hayrandır. Başı öylesine dönmüştür ki bir gün Athena’nın tapınağında Medusa ‘ya zorla sahip olur. Bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan Athena, Medusa ‘yı gorgon yaparak cezalandırır.

Antalyadan Sagalassos nasıl gidilir?

Antalya’dan Sagalassos Antik Kenti’ne doğru gitmek istiyorsanız, Antalya otogardan hareket eden ve Ağlasun Minibüs Kooperatifi’ne bağlı olarak hizmet veren yeşil renkli Ağlasun otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin, Antalya’dan hareket saatleri ise, 11.00-15.00 ve 19.30’dur.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Antik Çağ Ne Zaman Başlar?

Sagalassos Antik Kenti hangi bölgede?

Harabelerin Sagalassos kentine ait olduğu 1824’te bir yazıtın çözülmesiyle anlaşılıyor. Sagalassos Antik Kenti Nerede? Antik Kent, Akdeniz Bölgesinde bulunan Burdur ili sınırları içinde yer alıyor. Burdur’a bağlı Ağlasun ilçe merkezinin 7 km kuzeyinde bulunuyor.

Sagalassos Antik Kenti hangi ilçede?

Sagalassos Antik Kenti – Burdur Sagalassos, Ağlasun İlçesi ‘nin 7 kilometre kuzeyinde ve Akdağ yamaçlarında denizden 1700 metre yüksekliğindedir. Sagalassos, Pisidia Bölgesi’nin Roma İmparatorluk Dönemi’nin en önemli şehridir. Şehirde bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi’ne aittir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *