Sık sorulan: Sagalassos Antik Kent Nerede?

Sagalassos Antik Kenti hangi antik bölgededir?

Sagalassos Antik Kenti – Burdur.

Sagalassos giriş ücreti ne kadar?

Giriş Ücreti: 17,5 TL – Durum: AÇIK Doğu Akdeniz’in en önemli kentlerinden olan Sagalassos, antik çağlarda Pisidya coğrafyasının, Roma İmparatorluk Döneminde en önemli şehirlerindendir. Sagalassos Küçük Asya’da günümüze en iyi koruna gelmiş antik kentlerden biri olması nedeniyle 1990 yılından bu yana Belçikalı Prof.

Sagalassos Antik Kenti ne zaman?

Yazılı tarihi kaynaklarda, ilk defa M.Ö. 4. yüzyılın çeyreğinde Büyük İskender’in (M.Ö. 333-334) kenti zapt etmesiyle görülür. Sagalassos ‘un, Seleucid (Seleukos) ve Attalid (Attalos) hâkimiyetine girdiğini, M.Ö.

Sagalassos Antik Kenti ziyarete açık mı?

Sagalassos Antik Kenti Ziyaret Saatleri Antik Kent, haftanın her günü ziyarete açık olup, yaz ve kış dönemine göre kapanış saatleri değişiklik gösteriyor.

Sagalassos da neler var?

Sagalassos ‘ta Helen uygarlığından çok Roma dönemine ait eserler göreceksiniz. Kentin önemli eserleri şu şekilde; Antoninler Çeşmesi, Neon Kütüphanesi, Tiberius Kapısı, Heroon, Kent Meclisi, Ares-Herakles-Zes-Athena ve Poeidon büstleri, Marcus Aurelius ve Adrian Heykelleri, İmparatorluk Hamamı ve Tiyatro.

Sagalassos kaç yıllık?

Burdur’un Ağlasun ilçesinde “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinen, 1750 rakımdaki 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti, senenin ilk 6 ayında 27 bin 740 ziyaretçi ağırladı.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Assos Antik Kenti Nerede?

Sagalassos ne zaman kapanıyor?

Sagalassos, haftanın her günü ziyarete açıktır. Yaz döneminde 09:00 – 19:00, kış döneminde 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sagalassos kaça kadar açık?

Haftanın yedi günü açık olan Sagalassos Antik Kenti’ni yaz aylarında 08:30 – 19:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kapanış saatleri 17:30’a kadar düşmektedir.

Sagalassos Antik Kenti nasıl gidilir?

Ağlasun’a en kolay şekilde Burdur üzerinden gidebilirsiniz. Burdur Otogarı’ndan 07.30 – 18.30 saatleri arasında her saat başı hareket eden minibüsler ile Sagalassos Antik Kenti ‘ne ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık 50 dakikadır.

Sagalassos Antik Kenti kaç yıllık?

Sagalassos Antik Kenti, antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Dağlık bir alanın bitişiğinde yer alan kentte ilk yerleşim izleri günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır.

Sagalassos Antik Kenti hangi uygarlığa aittir?

Burdur ve Isparta topraklarını kucaklayan bir Ön-Türk uygarlığıdır. Bunu DNA testi ve Ön-Türkçe yazıtlarla ispatlarız. Ağlasun kasabasında ortaya çıkmış olan Sagalassos uygarlığını ortaya çıkarmak için burada kazılar yapan Belçika LEUVEN Katolik üniversitesi profesörlerinden Prof.Dr.

Sagalassos anlami nedir?

Sagalassos kelimesinin anlamı, buradaki yazıtlarda ismi geçen ve Agalassoslu diye bahsedilen bir rahipten geliyor. Antik şehrin adının ise bilinen bir anlamı yok. “Aşkların ve İmparatorların Şehri” olarak bilinen Sagalassos Antik Kenti’nin tarihi günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Antalyadan Sagalassos nasıl gidilir?

Antalya’dan Sagalassos Antik Kenti’ne doğru gitmek istiyorsanız, Antalya otogardan hareket eden ve Ağlasun Minibüs Kooperatifi’ne bağlı olarak hizmet veren yeşil renkli Ağlasun otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin, Antalya’dan hareket saatleri ise, 11.00-15.00 ve 19.30’dur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *