Sık sorulan: Sagalassos Antik Kenti Nerede?

Sagalassos Antik Kenti hangi Şehrimizdedir?

Sagalassos Antik Kenti (Burdur)

Sagalassos giriş ücreti ne kadar?

Giriş Ücreti: 17,5 TL – Durum: AÇIK Doğu Akdeniz’in en önemli kentlerinden olan Sagalassos, antik çağlarda Pisidya coğrafyasının, Roma İmparatorluk Döneminde en önemli şehirlerindendir. Sagalassos Küçük Asya’da günümüze en iyi koruna gelmiş antik kentlerden biri olması nedeniyle 1990 yılından bu yana Belçikalı Prof.

Sagalassos Antik Kenti ziyarete açık mı?

Sagalassos Antik Kenti Ziyaret Saatleri Antik Kent, haftanın her günü ziyarete açık olup, yaz ve kış dönemine göre kapanış saatleri değişiklik gösteriyor.

Sagalassos hangi şehir?

Sagalassos, (Yunanca: Σαγαλασσός) Antalya’ya 110, Isparta’ya 41 km uzaklıkta, Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan antik bir kenttir. Antik Yunan’da Pisidya’nın başkenti olan bu şehrin çoğu yapısı kısmen de olsa ayakta kalabilmiştir.

Sagalassos ne zaman kuruldu?

Sagalassos ‘un Batılılar tarafından ilk keşfi 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından yapılmıştır. Bulutların arasındaki kente girişte hemen kuzeyde saray büyüklüğünde bir kent konağının avlusu ve salonları yer alır.

Sagalassos kac yillik?

Burdur’un Ağlasun ilçesinde “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinen, 1750 rakımdaki 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti, senenin ilk 6 ayında 27 bin 740 ziyaretçi ağırladı.

Sagalassos kaça kadar açık?

Haftanın yedi günü açık olan Sagalassos Antik Kenti’ni yaz aylarında 08:30 – 19:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kapanış saatleri 17:30’a kadar düşmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Efes Antik Kenti Ne Zaman Keşfedildi?

Sagalassos Antik Kenti nasıl gidilir?

Ağlasun’a en kolay şekilde Burdur üzerinden gidebilirsiniz. Burdur Otogarı’ndan 07.30 – 18.30 saatleri arasında her saat başı hareket eden minibüsler ile Sagalassos Antik Kenti ‘ne ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık 50 dakikadır.

Insuyu mağarası giriş ücreti ne kadar?

Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:00 – Yazın (19:00) kadar açıktır. Giriş Ücretleri: Sivil: 5 TL. — Öğrenci: 3 TL. Maalesef Kültür Bakanlığı’na bağlı olmayıp valiliğe bağlı olduğu için müze kart geçmemektedir.

Sagalassos acik mi?

Antik Kente giriş ücreti 14 Türk Lirasıdır. Sagalassos, haftanın her günü ziyarete açıktır. Yaz döneminde 09:00 – 19:00, kış döneminde 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sagalassos da kimler yaşamış?

Sagalassoslular, Psidialıydılar. Sagalassos, Psidia ve Göller Bölgesi’nin en önemli Roma kentiydi. 3 bin 500 ila 5 bin kişi arasında bir nüfus yaşadı burada. Etraftaki tarlalar ve çiftliklerde yaşayanlarla belki 15 bin kişiye ulaşmıştır.”

Sagalassos hangi uygarlık?

Burdur ve Isparta topraklarını kucaklayan bir Ön-Türk uygarlığıdır. Bunu DNA testi ve Ön-Türkçe yazıtlarla ispatlarız. Ağlasun kasabasında ortaya çıkmış olan Sagalassos uygarlığını ortaya çıkarmak için burada kazılar yapan Belçika LEUVEN Katolik üniversitesi profesörlerinden Prof.Dr.

Sagalassos Hangi medeniyet?

Sagalassoslular MÖ 3 bin yılın sonlarında Batı ve Güney Anadolu’da yaşayan Luvi kabilelerinin bir kolu olan Pisidya halkındanlarmış. Likyalılar, Karyalılar, Frigler gibi Burdur ve çevresinde hüküm sürmüş olan medeniyetin adı Pisidler, bölgenin adı ise Pisidya olarak geçiyor.

Sagalassos anlami nedir?

Sagalassos kelimesinin anlamı, buradaki yazıtlarda ismi geçen ve Agalassoslu diye bahsedilen bir rahipten geliyor. Antik şehrin adının ise bilinen bir anlamı yok. “Aşkların ve İmparatorların Şehri” olarak bilinen Sagalassos Antik Kenti’nin tarihi günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *