Sık sorulan: Selçuk’tan Efes Antik Kente Nasıl Gidilir?

Efes antik kentine giriş ücreti ne kadar?

Efes antik kentine giriş ücreti kişi başı 100 TL’dir. Efes antik kenti içerisinde yer alan yamaç evler bu fiyatın dışında kalmaktadır.

İzmir havaalanından Efes’e nasıl gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Efes’e ulaşım: Havalimanından Efes’e gitmek isteyenleri 62 km’lik yol bekliyor. Havalimanından Efes’e gitmek için İzmir Banliyö Sistemine (İZBAN) binerek Gaziemir Semt Garajına ulaşmak gerekiyor. Gaziemir Semt Garajından 40 dakikada bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’a gidilebilir.

İzmir merkezden Selçuk’a nasıl gidilir?

İzmir ile Selçuk arası 75 km. Bu mesafe minibüsle 1 saat, IZBAN (hafif raylı sistem) ile 1 saat 15 dakika sürüyor. İzbanla Selçuk’a nasıl gidilir: İzmir -Selçuk İZBAN ile İzmir ‘den Selçuk’a gitmek en kolay ve en ucuz yol (5,20TL). Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak veya diğer istasyonlarından İZBAN’a binebilirsiniz.

Efes’e trenle nasıl gidilir?

Efes’e trenle ulaşım Efes Antik Kenti’ne İzmir, Aydın, Denizli kentlerinden tek trenle ulaşılıyor. Eskişehir, Konya gibi kentlerden İzmir aktarmalı olarak ulaşım mümkün. İstanbul’dan ise, feribot ve İzmir aktarmalı ulaşılabiliyor.

Efes Antik Kenti kimlere ücretsiz?

Efes Antik Kenti giriş ücreti öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.

Efes giriş ücreti ne kadar?

Efes Antik Kenti için güncel giriş ücreti 120 TL ‘dir. Ancak bu fiyat Antik kent içerisinde yer alan Yamaç Evleri için geçerli değildir. Eğer Yamaç evlerini de görmek isterseniz ekstra 45 TL daha ödemeniz gerekiyor. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. (yamaç evleri için geçerli değildir.)

You might be interested:  Sık sorulan: Milet Antik Kenti Nerede?

Efes Antik Kent Tiyatrosu hangi uygarlığa aittir?

Efes ‘teki Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Efes Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü Selçuk ilçesinin 3 km uzağında bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın oniki şehrinden biriydi.

Efes Antik Kenti ne kadar sürede gezilir?

Buraya en az 2-3 saatinizi ayırmalısınız. Kulağınıza çok gelebilir ama bir metropol gezdiğinizi unutmayın. Rehberli yürüyüş turu da 2 saat sürüyor. Eğer hem Efes Antik Kenti ‘ni hem de çevredeki Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı gibi diğer önemli noktaları da gezecekseniz tur 4-5 saati buluyor.

Izmir Efes e nasıl gidilir?

İzmir ‘den Efes ‘e nasıl gidilir sorusunun yanıtı, İzmir Şehirlerarası Otogarı’ndan (İZOTAŞ) Selçuk minibüslerine binmek ya da herhangi bir İZBAN durağından İZBAN’a binerek öcelikle Selçuk’a gitmek gerek. Aracı olmayanlar için İZBAN en pratik yol.

Selçuk Izbandan Şirinceye nasıl gidilir?

Yapmanız gereken İzban istasyonlarını kullanarak Tepeköy’e kadar gelip, Tepeköy İstasyonu’ndan Selçuk yönüne aktarma yapmak. İzmir’den Şirince’ye trenle ulaşım için Basmane Tren Garı’ndan, Denizli yönüne giden tren ile Selçuk İstasyonun da inip Selçuk merkezde bulunan dolmuşları kullanabilirsiniz.

Şirince dolmuşları nereden kalkıyor?

Selçuk ilçe merkezinde bulunan otogardan Şirince ‘ye her 20 dakikada bir dolmuş kalkıyor. Ortalama 25 dakika süren yolculuk için Selçuk’tan ilk araç 07.20’de. Şirince ‘den Selçuk yönüne ise 07.40 ile 19.00 saatleri arasında dolmuş bulmak mümkün. Dolmuş dışında taksi kullanarak da köye gidilebiliyor.

Efes Kuşadası arası kaç km?

Kuşadası, Aydın ile Efes Antik Kenti, Selçuk/İzmir arası 21 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 24 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 12 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 30 dakika sürede tamamlayabilirsiniz.

You might be interested:  Antalya Antik Tiyatro Nerede?

Efes Yamaç Evler nerede?

Efes Örenyeri sınırları içinde bulunan Yamaç evler, antik kentin Roma Dönemine ait yedi evden oluşan bir yerleşim alanıdır. Bu çok iyi korunmuş evler, Bülbül Dağı eteklerindeki teraslar üstüne inşa edilmiştir.

Efes Antik Kenti nerede bulunur?

Efes antik kenti hakkında bilgiler ve Efes antik kenti giriş ücreti Efes, Anadolu’nun batı kıyısında, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Antik Dünyanın en önemli kültür, bilim ve sanat merkezi olan Efes Antik Kent Selçuk ilçesinde yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *