Soru: Antik Likya Yolu Nerede?

Likya Yolu nerede başlar nerede biter?

Likya Yolu Fethiye-Ovacık’tan başlar, Antalya- Geyikbayırı’nda son bulur.

Fethiye Likya Yolu Nerede?

Likya Yolu kaç km.? Muğla ili Fethiye ilçesi Hisarönü (Ovacık) mevkiinden başlayan rota, 555 kilometrelik güzergahın sonucunda Antalya ili Geyikbayırı köyünde sona eriyor. Rotayı Antalya’dan başlayıp Fethiye ‘de bitirebilmek de mümkün.

Likya Yolu tek başına yürünür mü?

Uzun lafın kısası, Likya yolu tek başına, rehber olmadan cayır cayır yürünür. Likya yolunun hemen her etabında bir çok yerleşim yeri, bakkal/market, konaklama yapabileceğiniz işletmeler, acil durumlarda yönelebileceğiniz kara yolları mevcuttur.

Likya Yolu kim keşfetti?

Üzerinde 19 antik Likya kentinin kalıntıları bulunan Likya Yolu ‘nu keşfeden Kate Clow’un bu rotayı dünyaya tanıttığı İngilizce kitabı 16 yıl sonra Türkçe yayımlandı.

Likya Yolu’nda telefon çeker mi?

Likya yolunu genel olarak düşündüğümüzde, yolun %70’inde sağlıklı telefon iletişimi kurulabilmektedir.

Likya Yolu zor mu?

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya uzanan toplam 535 kilometre uzunluğunda, bazen kolay bazen de oldukça zorlu patikalardan oluşan bir yürüyüş rotası. Günde 10 saat ortalamayla yaklaşık 30 kilometre yürümek, sırtınızdaki ağırlığı hesaba katınca oldukça zorlu bir hal alabiliyor.

Fethiye Likya Yolu Nedir?

Likya Yolu, Fethiye ‘den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotasıdır. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

You might be interested:  Soru: Olimpos Antik Kenti Nerede?

Likya bölgesi neresidir?

Trm̃mis; Yunanca: Λυκία, Lykía), Anadolu’nun Teke Yarımadası’nı kapsayan antik bir bölgedir. Likya, aynı zamanda bu bölgedeki antik kentlerin oluşturduğu bir federasyon ve daha sonra da Roma İmparatorluğu’nun bir eyaletidir. Likya “Işık Ülkesi” anlamına gelmektedir.

Karia Yürüyüş Yolu Nerede?

Karia Yolu, Muğla ve Aydın il sınırları içini de kapsayan Türkiye’nin en uzun mesafeli trekking yolu. Yarımada’da onlarca rotadan oluşuyor. Toplamda 820 km. uzunluğunda. Biz üç günlük süre içinde Datça yarımadasında yer alan iki rotasını yürümüş olacağız.

Likya Yolu yürüyerek kaç gün?

Yaklaşık 550 kilometre süren yolu tek seferde yürümek ortalama olarak 25 günü alıyor diyen de var, 45 günde ancak yürüyebildiğini söyleyen de.

Likya Yolu kaç saatte yürünür?

Disiplinle yürüyüş yapmanın bir spor olduğu, asıl amacın gün sonunda belirlenen konaklama yerine varmak olduğu göz önüne alınacak olursa ideal süre 7-8 saattir. Öte yandan “ Likya Yolu ‘nda yürüyorum, doğal ve tarihi güzelliklerin tadını çıkarıp zaman zaman da deniz gireceğim” diyorsanız süreyi biraz kısaltabilirsiniz.

Fethiye Likya Yolu kaç km?

Likya Yolu, Fethiye ‘den Antalya’ya kadar uzanan toplam 535 km ‘lik bir parkur. Genelde insanların belirli parkurlar seçerek yürüdüğü bu yol, dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösteriliyor.

Likya Yolu ucretli mi?

Likya Yolu resmi mobil uygulaması olan Likya Yolu, hem ücretsiz hem de Türkçe. Üstelik GPS ile çalıştığından internetin olup olmaması pek bir önem taşımıyor.

Likya yürüyüşü nedir?

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan toplam 535 km’lik bir parkur. Genelde insanların belirli parkurlar seçerek yürüdüğü bu yol, dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösteriliyor.

Likya Yolu başlangıç noktasına nasıl gidilir?

Otogarın hemen arkasında bulunan Carrefour’dan son ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Su stoğunuzu da burada yapın ya da tazeleyin. Daha sonra yine Carrefour’un önünden geçen Ölüdeniz minibüslerine binerek Likya Yolu başlangıç noktasına ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *