Soru: Olimpos Antik Kenti Nerede?

Olimpos giriş ücreti ne kadar?

Antik Kent içinde Plaja inen yol üzerinde tarihi havuz tatil yapanlar tarafından serinlemek amacıyla kullanılır. Plaj antik kent içinde yer aldığından dolayı plaja girişlerde ücret alınmaktadır. Olimpos Antik Kenti giriş 2020 yılında 30 TL olarak belirlenmiştir. Müze kartı olanlar için Antik Kent girişi ücretsizdir.

Olympos antik kentinde neler var?

Antik kentin ortasından geçen çayın her iki yanında da çok sayıda antik tapınak, mezar ve kalıntılar bulunuyor. Olympos, döneminin korsanlar kenti olduğu için, mezarların birçoğu korsan kaptanlarına aittir. Kentin kuzey yakasında Roma İmparatorluk Dönemine ait Tapınak binası bulunuyor.

Antalyadan Olimposa nasıl gidilir 2021?

Olimpos Plajı’na ulaşım Antalya’dan Kumluca istikametine giden kara yolundan Çıralı sapağını takip ederek sağlanır. Olimpos Plajı giriş ücreti 2021 yılında da sadece antik kenti gezenlerden alınmaktadır. Antik kent bilet ücreti ise 40 liradır. Yani sadece plajı ziyaret edenler herhangi bir ücret ödememektedir.

Çıralı ücretli mi?

Olimpos Sahile Geçişin Ücretsiz Yolu Olimpos ufak bir vadide yer almaktadır. Aracınızı Olimpos ‘a park etseniz dahi sahile ulaşmak için gene 1 km. yürümek durumundasınız. Çıralı ‘ya park ederseniz aynı sahile hem ücretsiz ulaşmış olacak, hem de dilerseniz Olimpos Antik kentini ücret ödemeden gezebileceksiniz.

You might be interested:  FAQ: Milet Antik Kenti Hangi Ilimizdedir?

Olympos Antik Kenti öğretmenlere ücretsiz mi?

Olimpos Giriş Ücreti 2021 Olimpos ‘da Müzekart geçerli. Tek giriş için kişi başı 40 TL ödemek yerine Müzekart almanız en mantıklısı. Olimpos Plajı ve Antik Kenti ‘ne öğrenci ve öğretmenler ücretsiz olarak giriş yapabiliyorlar.

Olympos ta kimler yaşamış?

Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Olimpos ‘da sürekli olarak yaşayan ve her kaynakta Olimpiyan olarak geçen 10 tanrı vardır bunlar:

 • Zeus,
 • Hera,
 • Poseidon,
 • Ares,
 • Hermes,
 • Hephaistos,
 • Afrodit,
 • Apollo,

Olympos Antik Kenti nasıl gidilir?

Yol ayrımından girip 11 km gidilmesi gerekiyor. Yok, ben otobüsle gideceğim diyorsanız, Antalya Otogarı’nda yer alan minibüslerden, Kumluca, Kaş yönüne gidene bineceksiniz. Ve Olympos kavşağında inin. Buradan da dolmuşlara binerek antik kente ulaşabilirsiniz.

Olympos da ne yapılır?

Olimpos Yapılacak Şeyler

 • Olimpos Tekne Turları ➤ Olimpos Koylar Tekne turu Çıralı’dan kalkıyor ve sizi saat 10.30’da Olimpos Milli Parkı içinde yer alan Olimpos Plajından alıyorlar.
 • 2. Yamaç Paraşütü
 • 3. Kaya Tırmanış
 • ATV Safarisi.
 • Tüplü Dalış
 • Tahtalı Teleferik turu.
 • 7. Göynük Kanyonu Turu.

Olimpos antik kent kime ait?

Ö. 167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biridir. Birlik’te Likya’nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma Bizans dönemlerine aittir.

Olympos ne zaman kuruldu?

Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İÖ 167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biridir. Birlik’te Likya’nın doğusunu temsil etmiştir.

Antalya Olympos Antik Kenti arası kaç km?

Antalya Olimpos arası 85 kilometredir. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. İstanbul Olimpos arası 806 kilometredir. Yolculuk yaklaşık 10 saat sürmektedir.

You might be interested:  Side Antik Kent Nerede?

Olimpos a arabayla gidilir mi?

Özel araçla Olimpos’a ulaşım Antalya-Kumluca Karayolu’nu kullanarak ulaşılan Olimpos’a Antalya’dan özel araçla ulaşmak için Kemer istikametinde ilerleniyor. Kemer ve Tekirova’yı geçtikten sonra önce Çıralı sonra da Olimpos tabelaları görünüyor. Gitmek istediğiniz yere göre bu iki alternatiften birini seçebilirsiniz.

Antalya Olimposa otobüsle nasıl gidilir?

Antalya Otogarının Antalya İlçeler Terminalinden kalkan Kumluca, Finike, Kaş, Fethiye yönüne kalkan minibüslerle Olimpos’a gidebilirsiniz. Çiçek Tur, Kumluca Koop, Finike Koop, Batı Antalya Tur dolmuşlarını veya otobüslerini tercih edebilirsiniz. 2019 için Olimpos dolmuşları ulaşım fiyatı 15 TL.

Çıralı Plajı Ücretli mı?

Çıralı Plajı Giriş Ücreti Çıralı Plajı ‘na giriş ücretlidir. Plaja ulaşmak için bilet almak gerekmektedir. Müze Müdürlüklerine bağlı olan gişelerden 3 TL karşılığında bilet alınmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *