Soru: Termessos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Termessos Antik Kenti hangi ilçede?

Termessos – Antalya. Termessos Antik Kenti, Pisidia Bölgesi’nin “Milyas” olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün “Güllük” adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir.

Termessos nereye bağlı?

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuştur.

Teresa antik kenti nerede?

Antalya Merkeze yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede yer alan Termessos Antik Kenti deniz seviyesinden de 1,5 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Antalya Termessos Antik Kenti arası kaç km?

Antalya Döşemealtı sınırları içerisinde yer alan Termessos Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde kalıyor.

Termessos Antik Kenti kaç yıllık?

2300 yıllık.

Termessos Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Termessos, eski düşmanı Selge ile daha iyi mücadele edebilmek için Pergamon Kralı II Attalos ile dostça ilişkiler içine girdi. II. Attalos da bu dostluğun anısına Termessos ‘da 2 katlı bir stoa inşa ettirdi. Termessos, Roma’nın müttefikiydi ve böylelikle M.Ö.

Termessos un anlamı nedir?

Termessos adı, Anadolu’nun en eski dillerinden biri olan Luvi dilinde Terme kelimesi Dağ-Geçit anlamında Assa kelimesi ise Yüksek Hisar anlamına geliyor.

Sardes şu an nerede?

Sardes antik kenti Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Salihli ilçesinin Sart kasabasında yer almaktadır. İzmir’e ise yaklaşık olarak 82 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ilk Dinozor Fosili Nerede Bulundu?

Aspendos nereye bağlı?

Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunur. Tiyatrosu ile dünyaca ünlü olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda yer alır.

Ankara Antalya arası otobüsle kaç saat sürer?

Ankara Antalya arasındaki en kısa otobüs seferi 6 saat 30 dakika sürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *