Ayasofya Müzesi Nasıl Gidilir?

Ayasofyaya nasıl giriliyor?

NASIL GİDİLİR? Ayasofya Müzesi eski İstanbul’un kalbi olan Sultanahmet bölgesinde yer alıyor. Ayasofya Müzesi’ne gitmek için en mantıklı yol Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına kadar geldiğinizde inmektir. Sultanahmet durağına yürüyerek 3 dakika yürüyüş mesafesindedir.

Trabzon Ayasofya Müzesi nasıl gidilir?

Trabzon Ayasofya Müzesine Nasıl Gidilir? Trabzon Ayasofya Müzesine özel aracınızla ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınız yok ise Trabzon merkezden Fatih Mahallesi’ne giden dolmuş ve minibüslere binerek tarihi müzeye kısa bir sürede erişim sağlayabilirsiniz.

Ayasofya Müzesine tramvay ile nasıl gidilir?

ve Nasıl Gidilir? Tramvay: Ayasofya Müzesine bağlı Bağcılar Kabataş Tramvay hattı ile Gülhane ve Sultanahmet duraklarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Tren: Halkalı-Sirkeci Banliyö Tren hattı ile Sirkeci’ye; buradan da tramvay hattıyla Ayasofya Müzesi ‘ne ulaşabilirsiniz.

Ayasofya metro ile nasil gidilir?

Ayasofya ‘ya en yakın metro istasyonu Yenikapı Metro İstasyonu’dur. Yenikapı metro istasyonuna metro, farklı metro hatları bağlı olduğu için metro ile Yenikapı istasyonuna gelebilirsiniz. Diğer ulaşım araçlarıyla da Yenikapı’ya gelmek mümkündür. Yenikapı’dan Ayasofya ‘ya gitmek için Tramvay’a aktarma yapmak gerekir.

Atatürk neden ayasofyayı müze yaptı?

Zafer Toprak bunun Atatürk ‘ün ‘hümanist bakışı ve uygarlık anlayışıyla’ ilgili olduğunu söyledi. İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından kiliseden camiye çevrilen Ayasofya, 1934 yılında Atatürk ‘ün direktifi üzerine Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla ibadete kapatılıp müzeye çevrildi.

You might be interested:  FAQ: Beşiktaş Deniz Müzesi Nerede?

Ayasofya ne zaman Cami oldu 2020?

İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecektir. Hazırlıkları süratle tamamlayarak, 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya ‘yı ibadete açmayı planlıyoruz” dedi.

Ayasofya Müzesi ne zaman yapıldı?

Tarihi bir yarımada içinde Fatih ilçesine bağlı bulunan Sultanahmet meydanında yer alan Ayasofya, İstanbul ‘da yapılmış olan en büyük Bizans kilisesi niteliğini taşımaktadır. Aynı bölümde tam üç defa inşa edilmiştir. İlk yapıldığı dönem içerisinde Megale Ekklesia adını almıştır.

Eminönünden Ayasofya’ya nasıl gidilir?

Ayasofya, konum itibariyle Beyazıt Meydanına, Sirkeci ve Eminönü İskelelerine yakın olduğundan ulaşım bakımından oldukça kolay bir yerde bulunmaktadır. Kadıköy, Üsküdar, Harem iskelelerinden direkt olarak Eminönü ya da Sirkeci İskelelerine gelerek buradan Ayasofya ‘ya takribi 10 dakika yürüyerek gelinebilir.

Ayasofya cami hangi otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Ayasofya Müzesi yakınından geçiyor: 36CE, 46Ç, 47E, 66, 99A, BN1, EM1, EM2, HVİST-12.

Ayasofya’ya Marmaray ile nasıl gidilir?

Üsküdar’dan Ayasofya ‘ya gitmek için Marmaray ‘ı kullanabilirsiniz. Ayasofya ‘ya ulaşabilmek için Marmaray ‘dan Sirkeci durağında inmeniz gerekiyor. Normal şartlarda Marmaray ‘dan indikten sonra tramvaya aktarma yapıp iki durak sonra Ayasofya ‘da olmanız mümkün.

Sultanahmete metro ile nasıl gidilir?

– M1A metrosuna Yenikapı yönünde binilir. 17 durak sonra Ayrılık Çeşmesi durağında inilir ve Marmaray’a binilir. Marmaray ile yaklaşık 15 dakika içinde Sirkeci İstasyonu’na gidilir. Sirkeci’den yürüyerek ya da tramvayla Sultanahmet’e gidilebilir. Bu güzergahı kullanarak Sultanahmet’e gitmek yaklaşık 1 saat sürer.

Kadıköyden Ayasofya’ya nasıl gidilir?

Kadıköy’den Ayasofya ‘ya gitmek isteyenler vapuru tercih edebilir. Vapurla Sirkeci’ye indikten sonra ise tramvay hattını tercih edebilirsiniz. Ancak 24 Temmuz’da Sultanahmet tramvay durağı kapalı olacak. Bu sebeple Ayasofya ‘ya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Soru: Kristal Istanbul Müzesi Nerede?

Ayasofya için hangi Metrobüs Durağı?

Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar,Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız Metrobüs ile Cevizlibağ durağında indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Sultanahmet durağında indiğinizde Ayasofya Camii’ne ulaşabilrsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *