FAQ: Konya Mevlana Müzesi Nerede?

Konya Mevlana Müzesi hangi ilçede?

Mevlana Müzesi Konya ilinin merkez Karatay ilçesinde mevkisinde bulunmaktadır.

Mevlana Müzesi nerede bulunur?

Mevlana Türbesi ile türbe içerisinde bulunan müze Konya ilinde bulunan Karatay ilçesinde bulunmaktadır. Türbe 1274 yılında Hz. Mevlana adına yaptırılmıştır.

Konya Mevlana türbesine nasıl gidilir?

Mevlana Müzesi, Konya ‘nın merkezinde bulunan Mevlana Mahallesi’nde yer almaktadır. Konya Otogar’dan Mevlana Müzesi’ne gitmek için tramvaya binmeniz gerekiyor. Tramvay ile Alaaddin Durağı’nda indikten sonra yaklaşık 5-10 dakikalık bir yürüyüş ile Mevlana Müzesi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Mevlana Türbesi hangi ilde?

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna ‘ nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. ” Mevlana Türbesi ” olarak da anılır. denilen Mevlana ‘ nın türbesi dört fil ayağı üzerine yapılmıştır.

Mevlana Türbesi kim yaptı?

Ancak kendisi 7 aralık 1273 yılında vefat edince Mevlana ‘nın oğlu sultan veled Mevlana ‘nın mezarının üstünde türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. ”kubbe-i hadra’ yeşil türbe denilen türbe dört fil ayağı( kalın sütun) üzerine 130.000 Selçuki dirhemine Mimar Tebrizli Bedreddin’e yaptırılmıştır.

Mevlana Müzesinde ne var?

Günümüzde Müze alanı içerisinde Mevlana ‘nın türbesi, Semahane, Mescit, Derviş odaları, Mutfak, Meydan-ı Şerif odası, Çelebi dairesi, Şadırvan, Selsebil ile türbeler (Hürrem Paşa türbesi, Sinan Paşa Türbesi, Hasan Paşa Türbesi, Fatma Hatun Türbesi, Mehmet Bey ve Eflaki Dede Türbesi) bulunmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Beşiktaş Deniz Müzesi Hangi Günler Açık?

Mevlana Müzesi’nin tarihçesi nedir?

Mevlana Müzesi – Konya. Mevlevî Dergâhı ve Türbe 1926 yılında “Konya Asâr-ı Atîka Müzesi ” adı altında müze olarak hizmete başlamıştır. 1954 yılında ise müzenin teşhir ve tanzimi yeniden gözden geçirilmiş ve müzenin adı Mevlâna Müzesi olarak değiştirilmiştir.

Mevlana nerede dünyaya geldi?

Bu Otobüs hatları Mevlana Mahallesi yakınından geçiyor: 36T, 39Y, 49, 49Z, 88.

Konya yüksek hızlı tren istasyonu nerede?

Selçuklu Yüksek Hızlı Tren Garı ya da Konya Yüksek Hızlı Tren Garı, Konya ‘nın Selçuklu ilçesinde yer alan Polatlı – Konya YHD hattı üzerinde yer alan bir tren istasyonudur.

Mevlana Türbesi kapalı mı?

Haftanın her günü müze ziyarete açıktır. Müzeyi ziyaret etmek isteyenlerse bayramlar da dahil olmak üzere haftanın her günü ziyarete gidebilirler. Normalde 9:00’da kapılarını aralayan müze için istisna Pazartesi günleri ziyaretler bir saat daha geç başlıyor.

Mevlana Müzesi ücretli mi?

ÜCRETSİZ – Durum: AÇIK Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna ‘nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.

Mevlana Türbesi ne zaman müze oldu?

Konya Mevlâna Âsitânesi, 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması üzerine 2 Mart 1927 tarihinde “Âsâr-ı Atika Müzesi” olarak hizmete açılmıştır. Daha sonra 1954’de müzenin adı “ Mevlâna Müzesi” olarak değiştirildi.

Mevlana kabri neden ayakta?

Mevlana toprağa verilirken, oğlunun ilmine ve irfanına duyduğu saygı yüzünden, babası Bahaeddin Veled sandukasından doğrulur ve öylece kalır. Erdoğan Erol, söz konusu sandukanın Mevlana’nın eski sandukası olduğunu ve yer darlığı yüzünden babası Bahaeddin Veled’in mezarının başına dik olarak konulduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *