FAQ: Sadberk Hanım Müzesi Nerede?

Sadberk Hanım Müzesi kimin?

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, 14 Ekim 1980 yılında Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Başlangıçta Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonundan oluşan Müze ‘deki eser sayısı, bugün Türk-İslam eserleri ve arkeolojik eserlerle birlikte 20.000’e yakındır.

Sadberk Hanım Müzesi ne zaman açık?

Sadberk Hanım Müzesi, Çarşamba günü hariç her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Çarşamba günleri, Dini Bayramların birinci günü ile 1 Ocak günü kapalı.

Sadberk Hanım Müzesi müdür?

Bilgi, Hülya (d. 7 Kasım 1967, Adana), sanat tarihçisi ve müze yöneticisi. 2007 yılından beri Sadberk Hanım Müzesi ‘nin müdürü olarak görev yapmaktadır.

Sadberk Hanım nereli?

Sadberk Koç (d. 1908, Ankara – ö. 23 Kasım 1973, İstanbul), Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un eşiydi. Ankara’nın tanınmış ailelerinden, Seraktar Sadullah Bey’in ortanca kızıydı.

Müze nedir çeşitleri nelerdir?

Müze türleri

  • Arkeoloji Müzesi.
  • Genel Müzeler.
  • Sanat Müzeleri.
  • Tarih Müzeleri.
  • Etnografya Müzeleri.
  • Doğa Tarihi Müzeleri.
  • Jeoloji Müzeleri.
  • Coğrafya Müzeleri.

Sadberk Koç babası kimdir?

Gidiş: Metrobüsün herhangi bir durağından binip “Zincirlikuyu’da” inin, oradan da “25G’ye” binerek Sefaret Durağı’nda inin. Vehbi Koç Büyükdere Evi, namıdiğer Ziyagil Yalısı karşınızda duruyor olacak. Arzu ederseniz 5 dk. yürüme mesafesinde bulunan Sarıyer İskelesi’ni de kullanabilirsiniz.

Vehbi Koç ailesi nereli?

Vehbi Koç, 1901 yılında Ankara’da Çoraklık semtindeki yazlık evde doğdu. Babası Koçzade Hacı Mustafa Efendi (1874-1928), annesi Kütükçüzade Hacı Rıfat Efendi’nin kızı Fatma Hanım (ölümü 1963). Baba tarafından üç asırlık, anne tarafından Hacı Bayram-ı Veli sülalesine dayanan altı asırlık bir aileden geliyordu.

You might be interested:  Altınköy Açık Hava Müzesi Nasil Gidilir?

Sadberk Koç ne zaman oldu?

23 Kasım 1973

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *