Okuyucular soruyor: Türkiye’nin Ilk Peynir Müzesi Nerede?

Peynir Müzesi hangi ilimizdedir?

Türkiyenin ilk ve tek Peynir Müzesi hangi ilimizdedir? Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi Kars’ın Zavot Köyü’nde (Büyük Boğatepe) kuruldu.

Zavot Eko Müzesi nerede?

Kars’ın Boğatepe ( Zavot ) köyünde bulunan Zavot Eko Müzesi ‘nde kaşar ve gravyer peynirinin yapımında kullanılan en az yüz yıllık malzemeler sergileniyor. Müze, köylülerin ortak emeği ile kuruldu.

Ilk Peynir Müzesi hangi köyde?

Kars’ın Boğatepe (Zavot) köyünde 2011 yılında kurulan Zavot Eko Müzesi Türkiye’nin ilk ve tek ekolojik müzesi. Burada geçmişten günümüze kaşar ve gravyer peynirinin yapılışında kullanılan malzemeler ve köyün tarihine ilişkin bilgiler yer alıyor. 2 kat ve 3 bölümden oluşan müzeyi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.

Zavot köyü nerede?

Kars’ın kırk kilometre kuzeyinde, Artvin yolu üzerindeki Boğatepe köyünün eski ismi olan Zavot, Rusça’da fabrika anlamına geliyormuş. Kafkas coğrafyasının iki önemli halkı, yörede kullanılan isimleriyle Malakanlar ve Terekemeler (Karapapak) değişik tarihlerde bu köyü mesken edinmişler.

Kars’tan Boğatepe Köyüne nasıl gidilir?

Köy yolunun tamamı asfalt. Kars şehir merkezinden özel araçlarla veya turlar ile Boğatepe Köyü ‘ne ulaşmak mümkün. Kars ‘ta şehir merkezindeki ilçeler otogarından (eski otogar) sabah saatlerinden itibaren minibüs bulunuyor, saatlerini öğrenmek için 0 474 212 43 83 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Kars merkez Boğatepe köyü arası kaç km?

Boğatepe veya diğer ismiyle Zavod Köyü, Kars ‘ın il merkezine bağlı bir köydür. Bu köy, Kars il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur.

You might be interested:  FAQ: Sunay Akın Müzesi Nerede?

Ilhan Koçulu kimdir?

İlhan Koçulu, uzak geçmişinde çobanlık yaparak geçinen, son yüz elli yıldır da peynir üreten, kökleri Kafkasya’ya uzanan, Zavotlu (Boğatepe Köyü/Kars) bir aileye mensup dördüncü kuşak bir peynir ustasıdır.

Ekomüze ne demek?

Ekomüzeler, çevresel eğitim ilkesi olan yerli tarihi, yerel kültürleri, dinsel ve ekolojik çeşitliliği yeniden ortaya çıkarmak, tanımak, saygı göstermek ve bunlardan yararlanmak konusunda oldukça uygun mekanlardır. Örnek olarak Kanada’da Doğu Alberta’da bulunan Kalyna Country Ekomüzesi verilebilir.

Zavot Rusça ne demek?

Kars’a Git on Twitter: “# Zavot Rusça fabrika, üretim yeri demek. Ama #Kars’ta #kaşar ve #gravyer yapılan mandıra için kullanılıyor.”

Malakan peyniri nedir?

1877 sonrası Rus Çarı II. Aleksandr tarafından Kars’a yerleştirilen Malakanlardan miras kalan iki peynirden biridir. Ekim ayı ile mart ayı arasında, ineklerin doğum yapmadan önceki dönemindeki sütünden yapılır. Malakan peynirinin yağ oranı yüksektir, yapısı gereği yumuşaktır. Ağızda krema ve süt tadı bırakır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *