Soru: Konya Mevlana Müzesi Ne Zaman Kuruldu?

Mevlana müzesinde neler var?

Mevlevî Dergâhı ve Türbe 1926 yılında “Konya Asâr-ı Atîka Müzesi ” adı altında müze olarak hizmete başlamıştır. 1954 yılında ise müzenin teşhir ve tanzimi yeniden gözden geçirilmiş ve müzenin adı Mevlâna Müzesi olarak değiştirilmiştir.

Mevlana Türbesi hangi uygarlığa aittir?

⇒ Mevlana türbesi, eskiden Mevlana ‘nın dergahıydı. ⇒ Dört adet fil ayağı şeklinde sütun üzerine inşa edilmiş eşsiz bir Selçuklu İmparatorluğu eseridir. ⇒ Günümüzde müze olarak işlev görür.

Mevlana Müzesi’nde hangi şairlerin mezarı vardır?

Türbe salonunu doğuda ve güneyde çevreleyen yüksekçe set üzerinde ise Mevlâna ve babası Bahaeddin Veled’in soyundan gelme, 10’u hanımlara ait olmak üzere 55 adet mezar ile, Hüsameddin Çelebi, Selâhaddin Zerkûbî ve Şeyh Kerimüddin gibi Mevlevîlikte makam sahibi olmuş 10 kişiye ait toplam 65 mezar bulunuyor.

Mevlana Müzesi nasıl bir yerdir?

Mevlânâ Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna ‘nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. ” Mevlana Türbesi” olarak da anılır. (Yeşil Kubbe) denilen Mevlana ‘nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır.

Mevlananın en yakın arkadaşı kimdir?

Mevlana ‘ nın yakın dostu Şems-i Tebrizi’ nin günümüzden yaklaşık 750 yıl önceki akıbeti; halen bilim adamları tarafından araştırılıyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ayasofya Müzesi Geliri Nereye Gidiyor?

Mevlana Müzesi neden önemli?

Mevlana müzesi veya Mevlana Dergâhı da denilen Mevlana Türbesi, Konya’nın ve Mevleviliğin kalbi konumundadır. Mevlana ‘nın kabrinin bulunduğu ve ‘Âsitâne’ de denilen Mevlana külliyesi her yıl özellikle Mevlana ‘nın vefat ettiği ve Şeb-i Arus denilen 17 Aralık gününde dolup taşmaktadır.

Mevlana Müzesi ücretli mi?

ÜCRETSİZ – Durum: AÇIK Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna ‘nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.

Mevlana Türbesi ne zaman müze oldu?

Konya Mevlâna Âsitânesi, 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması üzerine 2 Mart 1927 tarihinde “Âsâr-ı Atika Müzesi” olarak hizmete açılmıştır. Daha sonra 1954’de müzenin adı “ Mevlâna Müzesi” olarak değiştirildi.

Mevlana ziyarete açık mı?

Haftanın her günü ziyaret edilmeye açık olan bu müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler bayramlar dahil olmak üzere haftada her gün ziyarete saat 09:00′ da kapılarını aralamaktadır. Müze için tek istisna Pazartesi günleri olmaktadır. Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Mevlana mezarı nerede?

Cevap: Tarihi eserdir.

Mevlana Müzesi kapısında ne yazıyor?

Giriş kapısının en yukarısında Hattat Mehmed Sâdık tarafından altın varakla yazılmış “Yâ Hazret-i Mevlânâ ” levhası, bunun altında Molla Câmî’nin, Hz. Mevlâna ‘nın türbesini ziyaret ederken söylediği: (Bu makâm âşıkların kâbesi oldu.

Gel ne olursan ol yine gel diyen Mevlana’nın kabrinin bulunduğu Yeşil kubbeli türbe nedir?

Mevlana Müzesi Mevlana ‘ nın mezarının üstünde yer alan “Kübbe-i Hadra ( Yeşil Kubbe )” yaptırıldı. 1926’da “Konya Asar-ı Atika Müzesi” adı verilen Mevlana Dergahı ve Türbesi, 1954’te yapılan düzenlemeyle ” Mevlana Müzesi” olarak ziyarete açıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *