Topkapı Sarayı Müzesi Nerede?

Topkapı Sarayı hangi ilçeye bağlı?

Fatih Sultan Mehmet’in emri ile 1478 yılında yapımı tamamlanan ve tam 400 yıl boyunca Osman Devleti’nin yönetim, sanat ve eğitim merkezi olan Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda yer alan eşsiz bir mimari eser.

Topkapı Sarayı nasıl gidilir?

Topkapı Sarayı Müzesi’ne gitmenin en hızlı yolu Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanmaktır. Tramvaydan Sultanahmet durağında indikten sonra Aya Sofya Müzesi ve Hürrem Sultan Hamamı önünden geçerek Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşılır.

Topkapı Sarayı kimlere ücretsiz?

Topkapı Sarayı ‘na ücretsiz giriş yapabilenler:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 18 yaş altı olanlar.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 65 yaş üstü olanlar.
 • Gaziler ve ona refakat eden ailesi.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı engelliler ve refakatçısı
 • TSK’da görevli er ve erbaşlar.

Topkapı Sarayı nerede yer alır?

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Topkapı Sarayı Müzesi; Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi arasında kalan tarihi İstanbul yarımadasında olan Sarayburnu’nda bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı nasıl bir yer?

Özellikle yurtdışından gelen turistlerin uğrak yeri olan Topkapı Sarayı; oldukça merkezi bir bölgededir. Tarihi yarımada olarak nitelendirilen Sultanahmet’te bulunan Topkapı Sarayı; Ayasofya ile iç içedir.

Topkapı Sarayı içinde neler var?

3. Topkapı Sarayı’nda Görülmesi Gereken Yerler

 • Adalet Kulesi.
 • Kutsal Emanetler.
 • Saray Mutfakları
 • Harem.
 • Zülüflü Baltacılar Ocağı
 • Aya İrini Kilisesi.
 • Arz Odası
 • III. Ahmed Kütüphanesi.
You might be interested:  FAQ: Kemal Sunal Müzesi Nerede?

Topkapı Sarayı tramvay hangi durak?

Topkapı Sarayı İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu yakasından gelecekler için; Kadıköy’den Eminönü yönüne giden vapurlarla karşıya geçtikten sonra iskelenin karşısında bulunan Bağcılar yönüne giden Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Sultanahmet durağında inerek Topkapı Sarayı ‘na ulaşabilrsiniz.

Topkapı Sarayı kaç TL?

Topkapı sarayı giriş ücreti tam 60 TL, harem bölümü tam 40 TL ve Aya İrini Müzesi Tam 30 TL ‘dir. İndirimli bilet fiyatları ve detaylar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Müzeler haftasında Topkapı Sarayı ücretsiz mi?

Aynı gün, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde ‘Neden, Nasıl İstanbul Sanat Merkezi’ konulu bir panel düzenlenecek, Topkapı Sarayı Müzesi ‘nde Sultan IV’üncü Murad’ın yaptırdığı ‘Revan Köşkü’ de törenle ziyarete açılacak.

Müzekart ne kadar 2021?

Türkiye’deki müzelere bir yıl boyunca sınırsız erişim sağlayan Müze Kart 2021 yılı için açıklandı. Müze Kart fiyatı 60 TL olarak belirlendi. Kart türlerine göre Müze Kart ücretleri 12 TL ila 600 TL arasında değişiyor.

Müze girişleri kimlere ücretsiz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm müzelerin, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile öğretmenler için ücretsiz olduğunu duyurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm müzelerin, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile öğretmenler için ücretsiz, diğer vatandaşları için de yıllık ziyaret bedelinin 60 TL olduğunu duyurdu.

Göbeklitepe kimlere ücretsiz?

Göbeklitepe giriş ücreti öğretmen ve öğrencilere ücretsiz. Göbeklitepe Örenyeri’ne girişlerde Müzekart geçerli.

Topkapı Sarayı hangi uygarlığa aittir?

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamıştır.

Dolmabahçe Sarayı hangi ilde?

Dolmabahçe Sarayı İstanbul İli Beşiktaş İlçesinde, Beşiktaş ve Kabataş arasında ve İstanbul Boğazı kıyısında yer alır. Hem Beşiktaş hem de Kabataş İskelesine 10 dakika yürüyüş mesafesindedir.

You might be interested:  Bursa Tofaş Araba Müzesi Nerede?

Topkapı Sarayı kaç bölümden oluşur?

Topkapı Sarayı; üçü limanda, dördü karada olmak üzere yedi kapılı sur içerisinde kasır, köşk, cami, divan, devlet dairesi, mutfak, koğuş, harem ve bahçe gibi yapılardan oluşur. Topkapı Sarayı ‘nın mimarisi büyüleyicidir; Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini bu yapıda toplamış!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *